Elsparkcyklist sparkade väktare och slog sönder butik med brunnslock
När en väktare kom till platsen blev han sparkad av gärningsmannen, som därefter lämnade området på en elsparkcykel.

Polis.jpeg
Hannes Elfving
Skribent
Ett inbrottslarm gick av i en butik i Norrköping.
En väktare som kom till platsen blev sparkad av gärningsmannen.
Butiken, sönderslagen och rånad, spärrades av och händelsen rubriceras som rån.
Vid 03.31 natten mot onsdagen utlöstes ett inbrottslarm i en butik i ett köpcentrum i centrala Norrköping. När en väktare kom till platsen blev han sparkad av en gärningsman, som därefter lämnade området på en elsparkcykel.
När polisen anlände konstaterades att ett skyltfönster slagits sönder, enligt polisens uppgifter med hjälp av ett brunnslock. Inne i butiken låg gods utspritt, men vad som stulits är ännu inte klarlagt.
Polisen har under natten och morgonen sökt efter gärningspersonen utan att någon misstänkt har påträffats. Butiken har spärrats av och en brottsplatsundersökning genomförs.
Händelsen rubriceras som rån.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!