Riks

Nyheter

Expo grundare, Tobias Hübinette döms för ofredande och olaga hot

Kommer inte att överklaga

Expo grundare, Tobias Hübinette 
döms för ofredande och olaga hot

Foto: Melina Hebelius

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min 717
Dela:
0

Forskaren och debattören Tobias Hübinette döms till böter och skadestånd för olaga hot och ofredande, enligt Expressen. I våras köptes han ut av Karlstad universitet där han var anställd. 

Det var i maj månad efter åtalet mot Hübinette som han blev utköpt av sin arbetsgivare med tolv månadslöner, vilket motsvarar 648 000 kronor.

Nu döms han till att betala 150 dagsböter om vardera 260 kronor, så totalt 39 000 kronor för ofredande. Han ska också betala 10 000 kronor i skadestånd.

Hübinette döms för ofredande av två personer och olaga hot mot en av dem. Enligt domen ska innehållet i de skickade SMS:en varit hänsynslöst.  Bland annat ska han ha hotat med att "Jag ska slå sönder era liv så mycket jag kan." och att han tänker ta sitt eget liv, vilket journalisten Christian Peterson var först med att rapportera om. Hübinette förnekar brotten och har sagt att han inte hade några uppsåt att skrämma personerna.

Tobias Hübinette var tidigare  docent i internationell pedagogik vid Karlstads universitet där han undervisade och forskade om rasism, invandring och svenskhet. Han har även varit en flitig röst i frågor om adoption. Han föddes i Sydkorea och adopterades i Sverige där han växte upp i Motala. Hübinette var bland de personer som ligger bakom stiftelsen Expo under 1990-talet. Som ung var han även aktiv inom extermvänsterns Antifascistisk Aktion (AFA). 

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy