Expressen: Köp från samma knarkdömda bolag ”inte relevant”
Expressens chefredaktör till Riks: Ingen relevant del.

Foto: Wikipedia, Expressen.
Expressen pekade ut SD:s avtal med en leverantör vars vd dömts för narkotikabrott.
Samtidigt hade Bonnier News, tidningens ägare, själva köpt från samma bolag – något som inte nämndes.
Men enligt tidningens chefredaktör avfärdas att den egna affärern har någon betydelse.
Expressen behöver inte nämna att deras ägare Bonnier News köpt profilprodukter från samma bolag som tidningen nyligen pekade ut hos Sverigedemokraterna. Det svarar chefredaktör Klas Granström när Riks frågar om den uteblivna upplysningen.
Chefredaktören: Ingen relevant del
”Expressen har generellt sett ingen kunskap om Bonnier News leverantörer av marknadsmaterial. Den delen är heller inte relevant för artikeln, som handlar om SD:s återkommande problem,” skriver Granström.
Expressens chefredaktör Klas Granström. Foto: Wikipedia
Tidningen avslöjade nyligen att SD:s bolag Adbo tecknat avtal med ett företag vars vd dömts för narkotikabrott. Vd:n greps 2025 med kokain och dömdes i maj till villkorlig dom. SD uppgav att man bara haft kontakt med vice vd:n och att domen var ny information.
Enligt uppgift till Riks var det så sent som i februari 2026 som Expressen handlade med samma bolag.
David Baas: Bonnier får svara
När Riks under fredagen frågade artikelns författare, David Baas, samma fråga, sa han att det är Bonnier News som ska svara på varför de inte har nämnt det i artikeln.
Expressens reporter David Baas. Foto: Wikipedia
– Jag är nyfiken på varför ni inte skriver det eller varför det inte framkommer?
– Ja, du. Jag tror att du får prata med Bonnier News om det, svarade Baas.
– Men nu frågar jag ju varför ni inte skriver om det?
– Om det har varit så så får du ställa frågorna till Bonnier News.
LÄS ÄVEN: Expressen pekar ut SD:s leverantör för knark - köpte själva från samma bolag
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hanna Kassaye
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
