FBI slår tillbaka mot Tesla-attacker – tillsätter specialstyrka: "Kommer bli jagade och ställda inför rätta"

Protestorganisationen "Tesla Takedown" planerar samtidigt 500 koordinerade demonstrationer i 277 av bilmärkets utställningslokaler, samt laddstationer.
Det har skett flera attacker mot Tesla den senaste tiden.
Det har skett flera attacker mot Tesla den senaste tiden.
Publicerad den

FBI har tillsatt en specialstyrka för att få bukt med de våldsamma attackerna mot Tesla-bilar, rapporterar Fox News Digital.

– Jag trodde att vänstern, Demokraterna, skulle vara partiet av empati, partiet som bryr sig. Och ändå så bränner de bilar. De eldbombar återförsäljare, de skjuter kulor in i återförsäljares lokaler, säger Elon Musk i en intervju.

Det har förekommit vandalism, brandattacker och skjutningar mot Tesla-bilar, laddstationer och mot bilförsäljare i USA under de senaste veckorna.

Detta efter Elon Musks engagemang i DOGE, ett tillfälligt instiftat departement som ska kapa onödiga kostnader inom myndigheter.

Elon Musk när han deltog vid president Trumps tal till kongressen i februari.
Elon Musk när han deltog vid president Trumps tal till kongressen i februari.Vita huset

Den nyinstiftade specialstyrkan kommer att samarbeta och koordinera utredningar med Departementet för alkohol, tobak och skjutvapen (ATF).

– Specialstyrkan är bara det senaste steget för att koordinera våra insatser att säkerställa att de som med våld attackerar Tesla kommer att bli jagade och ställda inför rätta, säger Ben Williamson, FBI:s talesperson, till kanalen. 

TRE GRIPANDEN

Enligt Fox News Digital har det skett tre gripanden relaterade till molotov-cocktails i Salem, Oregon, och i Loveland, Colorado. 

– FBI kommer att vara oförtröttliga sitt uppdrag att försvara det amerikanska folket, upper en tjänsteman vid FBI.

Kanalen har också information om att protestorganisationen "Tesla Takedown" planerar 500 demonstrationer i alla 277 av bilmärkets utställningslokaler, samt laddstationer, den 29 mars.

FBI hittade i förra veckan även en webbsida, skyltad med en molotov-cocktail, som innehöll kartor på Teslas laddstationer och återförsäljare. Där fanns även adresser till individer som är inblandade i DOGE – Department of Government Efficiency.

ELON MUSK: "EN CHOCK"

FBI handlägger attackerna som inhemsk terrorism och förra veckan åtalades tre misstänkta i brandattacker mot Tesla.

– Det har verkligen kommit som en chock för mig, att det är den här nivån av verkligt hat och våld från vänstern, uppgav Elon Musk, vd för Tesla, och ansvarig för DOGE, till "Hannity" förra veckan.

– Jag trodde att vänstern, Demokraterna, skulle vara partiet av empati, partiet som bryr sig. Och ändå så bränner de bilar. De eldbombar återförsäljare. De skjuter kulor in i återförsäljares lokaler. De bara har sönder Tesla-bilar, fortsatte han.

Elon Musk föreslår vidare att det måste vara någon form av "mental sjukdom" som ligger bakom de "rubbade attackerna".

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se