Fredrik Reinfeldt rycker in för Moderaterna i valspurten
Linus Bylund (SD): "Jag undrar vad sossarna betalade honom"

Moderaterna i Sundbyberg/Facebook
Fredrik Reinfeldt ansluter till Moderaternas valkampanj.
”Jag skulle beskriva det som att jag följer och stöttar min sons kampanjande i Sundbyberg", uppger den tidigare statsministern till Expressen.
"Varken mer eller mindre”
På lördag ska Fredrik Reinfeldt och son Gustaf Reinfeldt (M) kampanja tillsammans på Sundbybergs torg i Stockholm.
Det blir den första gången på tolv år som Fredrik Reinfeldt medverkar i en valkampanj för partiet.
”Träffa tidigare statsminister Fredrik Reinfeldt i vår valstuga på Sundbybergs torg", skriver Moderaterna i Sundbyberg i ett inlägg på Facebook.
"Imorgon 5 september finns både Gustaf Reinfeldt & Fredrik Reinfeldt där mellan 16.00-17.00. Kom gärna förbi på en kaffe", fortsätter inlägget.
Expressen skriver att Sundbyberg är ett av de områden i Stockholm där det är möjligt att vinna tillbaka "Magdamoderaterna".
Sonen Gustaf Reinfeldt (M) är lokalpolitiker i Sundbyberg.
Linus Bylund, stabschef och riksdagskandidat för Sverigedemokraterna, reagerar på nyheten:
"Jag undrar vad sossarna betalade honom", skriver han i ett inlägg på Facebook.
Skärmdump/Facebook
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Veronika Åström
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
