Första svenska ammunitionsfabriken på 30 år öppnar i Nora

Råder stor brist på ammunition i Europa.
Första svenska ammunitionsfabriken på 30 år öppnar i Nora
Pixabay
Publicerad den

Sveriges försörjningsförmåga av kritiska komponenter till ammunition kommer att stärkas.

Mer än 4 000 ton TNT kommer årligen att produceras vid fabriken i Nora.

Det motsvarar en möjlig produktion av 450 000 155 mm-artillerigranater.

Sweden Ballistics, SWEBAL, har säkrat ytterligare 300 miljoner i finansiering för att kunna producera trotyl, mer känt som TNT. Detta är ett fast sprängämne som är en avgörande insatsvara i ammunitionstillverkning,.

I och med kriget i Ukraina har ammunitionsbristen i Europa förvärrats de senaste åren, bland annat för att efterfrågan skjutit i höjden när NATO-länderna rustar upp.

SWEBAL:s fabrik i Nora blir den första anläggningen för TNT-produktion i Sverige sedan 1990-talet, skriver företaget i ett pressmeddelande. Målet är att påbörja produktionen 2028, enligt deras hemsida.

Vid full drift kommer fabriken att producera mer än 4000 ton TNT per år. Denna mängd sprängämne räcker till att sprängladda ungefär 450 000 stycken 155 mm-artillerigranater, som är Natos standardgranat.

Bland investerarna i den senaste finansierings finns EQT:s tidigare vd, Thomas von Koch, den förre arméchefen Karl Engelbrektson, Apoteas grundare Pär Svärdson samt flera andra svenska finans- och industri-familjer.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se