Här slår kriminella gänget sönder SiS-boendet i Skåne | Riks
Riks
Nyheter

Här slår kriminella gänget sönder SiS-boendet i Skåne

Nu åtalas fyra tonåringar för "upploppet"

Här slår kriminella gänget sönder SiS-boendet i Skåne

Foto: Polisens förundersökning

Mattias Albinsson

Mattias Albinsson

Journalist

2 min
Dela:
0

Fyra tonårspojkar åtalas för att i november förra året ha slagit sönder ett SiS-boende i Skåne. En av dem åtalas även för att ha skallat och spottat en anställd i ansiktet.

Det är kvällen den 26 november förra året som de fyra pojkarna, som då alla är 15 år gamla, löper amok på SiS (Statens institutionsstyrelse) ungdomshem på Finjagatan i Hässleholm.

Upprinnelsen till "upploppet", som det beskrivs i polisanmälan, är att en av ungdomarna nekats vistas i ett av rummen på SiS-boendet. De har därefter kommunicerat med varandra via avloppsrören för att planera våldsamheterna.

annons

Polis tillkallas

När de fyra tonårspojkarna beväpnar sig med tillhyggen och slår sönder inredningen, så väljer SiS-boendets personal att lämna boendet. Samtidigt larmar de polisen.

Foto: Polisen

Foto: Polisen

Flera polispatruller går därefter in på boendet, med sköldar för att skydda sig från ungdomarna. Poliserna beordrar ungdomarna att lägga sig ned på golvet, vilket de gör.

De förses därefter med handfängsel, men fortsätter enligt ett polis-PM att uppträda "kaxigt" mot poliserna.

En av ungdomarna hotar bland annat poliserna med att han ska skicka "Foxtrot" och "Dalen" på dem. Två ökända kriminella nätverk.

Fyra åtalas

Nu åtalas fyra pojkar födda 2010, varav tre hunnit bli 16 år gamla, för grov skadegörelse.

SiS ungdomshem i Hässleholm. Foto: SiS

SiS ungdomshem i Hässleholm. Foto: SiS

Den yngste av dem åtalas även för våld mot tjänsteman, hot mot tjänsteman och angrepp mot tjänsteman. Detta för att han i samband med att personal försökte ingripa mot honom, skallade en anställd och även spottade denne i ansiktet.

Samtliga fyra ungdomar är tidigare dömda för brott. De är dömda för bland annat misshandel, olaga hot, mordbrand och stämpling till mord.

Två av ungdomarna är födda i Syrien men är numera svenska medborgare. En av dem är dansk medborgare, med bakgrund i forna Jugoslavien.

Den fjärde åtalade ungdomen har skyddade personuppgifter, men är född i Sverige.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Mattias Albinsson

Frilansjournalist

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy