
En 38-årig man står nu åtalad för en rad grova brott i vad som beskrivs som en av de mest omfattande narkotikahärvorna i landet på senare år. Mannen, som har varit internationellt efterlyst, greps i Serbien i oktober 2023 och överlämnades till Sverige den 3 december 2024. Enligt åtalet vid Södertälje tingsrätt har han spelat en central roll i en välorganiserad narkotikahandel inom ett kriminellt nätverk med våldskapital.
Åtalet omfattar hela 13 åtalspunkter, däribland synnerligen grovt narkotikabrott, grovt vapenbrott och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Totalt handlar det om hundratusentals narkotikatabletter, tiotals kilo amfetamin och kokain samt vapen och sprängmedel. Brotten har begåtts i flera svenska städer: Skövde, Örebro, Uddevalla, Vänersborg, Norrköping, Göteborg, Mariestad, Filipstad, Nora, Söderhamn, Gävle och Stockholmsområdet.
Enligt åtalet ska den 38-åriga mannen ha organiserat en komplex logistikkedja där stora mängder narkotika transporterats och förvarats på olika platser i Sverige. Ett av de mest uppseendeväckande tillfällena inträffade i maj 2023, då cirka 35 kilo amfetamin och 40 000 narkotikaklassade Ksalol-tabletter transporterades och fördelades på adresser i Norrköping, Göteborg, Filipstad och Mariestad.
Vid ett tillfälle organiserade han transporten av cirka 110 000 Ksalol-tabletter till Örebro och Uddevalla.
Åklagaren menar att mannen inte enbart förmedlade order utan också instruerade andra att utföra specifika moment i distributionen. Dessutom ska han ha haft tillgång till en stor summa pengar – över en miljon kronor i kontanter har beslagtagits, och klockor värda närmare 200 000 kronor har tagits i beslag.
Vid en husrannsakan på en av mannens adresser i Åkersberga upptäcktes två pistoler med tillhörande ammunition, en handgranat samt 15 krutsprängkapslar. Denna upptäckt förstärker misstankarna om att narkotikahandeln inte enbart var en ekonomisk verksamhet utan även kunde kopplas till ett större kriminellt nätverk med våldskapital.
Den 38-åriga mannen var under lång tid på flykt och häktades i sin frånvaro i oktober 2023. Kort därefter greps han i Serbien och har sedan dess suttit frihetsberövad i väntan på utlämning till Sverige.
Mannen nekar till brott. Rättegången väntas starta under vecka 10.
– Jag menar att mannen är en högt uppsatt ledare i ett kriminellt nätverk i Sverige och har styrt den aktuella brottsliga verksamheten från utlandet där han har befunnit sig. Åtalet i dag visar att vi tack vare det goda internationella samarbetet kan komma åt kriminella utomlands, säger senior åklagare Johanna Kolga till TT.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.