Göteborgare om L-svängningen: "SD är nazister"

Simona Mohamssons nya linje: L villiga att sitta i regering med SD.
Göteborgare om L-svängningen: "SD är nazister"
Foto: Riks
Publicerad den

Att Liberalerna öppnat upp för ett regeringssamarbete med SD har väckt starka reaktioner runt om i landet.

I Sveriges andra stad har nyheten tagits emot med förvirring, men framför allt kritik.

– Fy fan, hur kan man svika sig själv så? säger en Göteborgbo till Riks.

Liberalernas besked att slopa regeringens röda linje mot Sverigedemokraterna har skakat partiet men också många andra.

Att de nu öppnar upp ett regeringssamarbete med SD har utlöst intern kritik och flera hotar med att lämna pariet.

I Göteborg stad är känslorna blandande. Riks som varit på plats har frågat hur de själva bedömer svängningen.

Vad tycker du om det?

– Kanon. Jag tycker att det är jättebra bara, säger en Göteborg bo till Riks.

– Att de öppnar ögonen och ser vad som är bra för Sverige.

Foto: Riks

Men det är inte alla som är nöjda.

– Fy fan, hur kan man svika sig själv så? säger en annan person till Riks.

– De har ingen ryggrad kvar. Gå med i ett nazistparti? Usch säger jag bara om det.

Foto: Riks

– Ja, det verkar bra tänker jag. Två olikheter blir ett bra samarbete, tror jag, säger en annan person till Riks.

Det har varit väldigt många som är arga på Liberalerna nu, för de hade ju sagt att de aldrig skulle ingå i regering med SD. Förstår ni den ilskan? 

– Ja, det fattar jag verkligen att de är förbannade. Men jag tror att det är bra ändå, fortsätter hon.

Foto: Riks

– Det är ju deras val men det verkar lite konstigt eftersom de har sagt att de inte skulle göra det, säger en ytterligare person till Riks.

– Det är antagligen inte bra för Liberalerna, men det är säkert bra för Sverigedemokraterna. 

Varför är det inte bra för Liberalerna? 

– Jag tror inte de har så mycket röster kvar när de väljer den vägen. 

– Med tanke på att de har sagt att det är ett av de största motståndspartier de har haft.

Foto: Riks

– Ja det var lite oväntat. Men jag tror att det blir bra.

– Det går ju inte så bra för Liberalerna så de behöver väl göra allt vad de bara kan för att få lite mer röster tror jag.

Foto: Riks

– Nej. Nej, det tycker jag inte. Nej. De ska göra det, säger en annan perosn till Riks.

Varför det? Vill du utveckla? 

– Nej. De är ju nazister. 

Foto: Riks

Lyssna på hela intervjun nedan:

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se