HBTQ-läkare döms för fler våldtäkter

Foto: Polisens förundersökning/Privat
Läkaren och HBTQ-profilen Christian Abi-Khalil i Uppsala döms för att ha våldtagit ytterligare två av sina patienter. Det beslutar Uppsala tingsrätt.
Christian Abi-Khalil, tidigare ordförande för Regnbågsläkarna, dömdes i juni förra året till åtta års fängelse för att ha våldtagit tio av sina patienter.
Övergreppen begicks på Samariterhemmets vårdcentral i Uppsala, under åren 2021 till 2024, där Abi-Khalil då arbetade som läkare.
Efter domen förra året har fler drabbade patienter trätt fram och anmält Abi-Khalil. Det har nu lett till att han döms för ytterligare två våldtäkter och ett grovt sexuellt övergrepp.
Den 40-årige läkaren har enligt domen utnyttjat den beroendeställning som patienterna befunnit sig i gentemot honom. Flera av de sammanlagt tolv våldtagna patienterna hade sökt vård för könsrelaterade besvär.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
