Henry Nowaks mördare hade 37 svärd hemma - nekar till vapenbrott
Vickrum Digwa står åtalad tillsammans med sin far och sin bror.

Vickrum Digwa dömdes till livstids fängelse för det brutala mordet på 18-årige Henry Nowak.
Redaktionen
Skribent
Henry Nowaks mördare Vickrum Digwa nekar till nya vapenbrott, rapporterar The Sun.
Polisen hade hittat ett omfattande vapenlager i familjens hem dagen efter mordet på den 18-årige studenten.
Nu väntar en omfattande rättegång där alla tre Digwa-männen står åtalade för en rad allvarliga vapenbrott.
Vickrum Digwa, som avtjänar ett livstidsstraff för mordet på 18-årige Henry Nowak i Southampton, nekar till nya vapenbrott. Han stod inför domstol tillsammans med sin far Moga Singh, 52, och sin bror Gurpreet Digwa, 27, efter att polisen hittat en hel vapenarsenal i familjens bostad.
Hade 37 svärd hemma
Digwa, som under mordnatten använde vad åklagaren kallade sitt “rasismkort” för att vilseleda polisen medan Henry låg döende, står nu åtalad för sex fall av innehav av farliga vapen i en privat bostad.
Bland de påstådda vapnen finns tre machetes, 37 svärd, tre ninjasvärd, två stiletter, åtta knogjärn, ett teleskopbatong och ett japanskt kedjevapen, en manriki-gusari.
Brodern åtalas för tio vapenbrott
Hans far och bror står åtalade för samma brott, men Gurpreet Digwa möter dessutom fyra ytterligare åtalspunkter. Dessa är: innehav av ett gatustridsvapen, en teleskopbatong, på allmän plats, innehav av ett förbjudet vapen, ett luftgevär, innehav av en yxa på allmän plats, samt innehav av en kniv, en kirpan, på allmän plats.
Alla lagöverträdelser är daterade till den 4 december 2025 – dagen efter att Henry mördades.
Under eftermiddagen framträdde de tre männen i Southampton Magistrates’ Court där de samtliga nekade till åtalen. District Judge Henry Gordon fastställde att rättegången ska hållas den 27 september 2027.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!