Hon vill bygga Sveriges största moské i Linköping

Oro för diktaturpengar och odemokratisk påverkan splittrar politikerna - Sverigedemokraterna vill ha folkomröstning.
Hon vill bygga Sveriges största moské i Linköping
Skärmdump Instagram
Publicerad den

Maria Moraes (MP), vill bygga Sveriges största moské i Linköping.

Nyligen publicerade hon ett inlägg på Instagram där hon menar att muslimer inte har någonstans att vara.

"Det behövs en värdig plats för muslimer att samlas på" skriver hon.

I ett videoklipp säger hon också att kommunen har bestämt att muslimer inte får hyra idrottshallar eller andra kommunala lokaler:

- Dom får inte ens... När dom ska fira eid och vi har så där typ tre-fyra tusen firande som besöker Linköping, då får man inte hyra kommunala lokaler för ingen religiösa samfund får hyra en lokal. Alltså, var ska dom hitta ett ställe att vara fyra-fem tusen pers när dom firar eid?

Enligt Linköpings kommun finns dock inget förbud. Det är tillåtet för religiösa samfund och föreningar att hyra kommunala lokaler om verksamheten är laglig och följer gällande ordningsregler.

Vid uthyrning, exempelvis i skolor, avgör ansvarig chef utifrån objektiva grunder.

SD kräver folkomröstning

Det planerade moskébygget i Linköping är en omstridd fråga som återkommande lett till intensiva debatter i kommunfullmäktige.

Flera partier, bland annat Sverigedemokraterna har uttryckt sin oro för att finansiering från länder som Qatar eller Saudiarabien ska leda till odemokratiskt inflytande.

Sverigedemokraterna kräver också en folkomröstning om bygget.

"Diktaturpengar"

Lokala medier har regelbundet lyft riskerna med finansieringen, det man ofta kallar ”diktaturpengar”.

Kommunen har tidigare uppgett att finansieringen måste vara förenlig med svenska demokratiska värderingar för att projektet ska kunna genomföras.

Anmäldes

Maria Moraes har varit aktiv i Miljöpartiet sedan 2014 och har i flera år drivit på att bygga moskén. 2023 anmäldes hon av Moderaternas Niklas Borg efter att ha publicerat en video på Facebook.

Borg menade att videon innehöll felaktigheter och anmälde den till kommunens kansli för att få den granskad utifrån god sed för förtroendevalda.

Anställde våldsdömd man

Moraeus har öppet berättat om sin bakgrund som gängkriminell och presenterar sig själv "fd ungdomsbrottsling" på sociala medier.

Hon har drivit flera företag inom den sociala sektorn, bland annat Grannhuset för utsatta kvinnor och barn. 2021 avslöjade Corren att Moraes hade anställt en man som tidigare var dömd för misshandel av en ung kvinna.

Mannen blev senare misstänkt för sexuellt ofredande mot tre av kvinnorna på boendet. Det ledde till diskussioner om lämplighet och kontrollrutiner i Moraes yrkesroll.

Moraes är en uttalad motståndare till skärpta straff för unga. 2024 skrev hon i en debattartikel i Expressen att hon "mår illa" när politiker talar om föräldraansvar i samband med ungdomsbrottslighet.

LÄS MER: Här lyckades SD få bort otillåten moské

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se