Hundratals kristna massakrerade av islamister under påskveckan

Mellan januari och april 2025 har upp till 2000 kristna mördats av jihadister i områdena Benue, Plateau och södra Kaduna i Nigeria, och bara under påskveckan mördades 200 personer, däribland många barn och kvinnor.
Hundratals kristna massakrerade av islamister under påskveckan
Publicerad den

Under den gångna veckan har nästan 200 kristna dödats i flera våldsamma räder utförda av jihadister i Nigeria, ett land där tiotusentals kristna mördats av jihadister bara under de senaste decenniet.

– På mindre än en vecka har vi förlorat nästan 200 liv över hela landet, sa den katolske biskopen Matthew Hassan Kukah i ett uttalande till Catholic Herald.

Under palmsöndagen mördades minst 56 kristna i byn Zikke enligt Truth Nigeria. Kroppar av kvinnor, barn och äldre hittades i brända hem och på gatan. Över 100 hushåll totalförstördes och hela byn fördrevs.

Mellan januari och april 2025 har upp till 2000 kristna dödats i områdena Benue, Plateau och södra Kaduna i Nigeria, enligt människorättsorganisationen Intersociety. Representanten Emeka Umegbalasi menar att regeringen, ledd av muslimen Bola Ahmed Tinubu, inte gör tillräckligt för att stoppa attackerna, bakom vilka terrorgrupper som Boko Haram, Islamiska staten och Fulani står.

– Det är därför de [kristna bönder] slaktas som höns av fulanijihadister, varje gång tillfället ges, sa han enligt Crux.

– Varför får de bära större vapen som AK-47:or medan Nigerianer som inte är muslimer riskerar att gripas eller avrättas om de påträffas med en enkel jaktbössa?

Mellan 2009 och 2023 har minst 52 250 kristna mördats i Nigeria, enligt en rapport. Organisationen OpenDoors har rapporterat att 16,2 miljoner kristna tvingats lämna sina hem i subsahariska Afrika på grund av våld.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se