Nima Rostami om regeringens islamofobiutspel: "Legitimerar islamisterna"

Regeringen har under söndagen lagt ut att man stöttar arbetet mot islamofobi och "antimuslimsk rasism".
Nima Rostami om regeringens islamofobiutspel: "Legitimerar islamisterna"
Publicerad den

Inläggen har fått skarp kritik på sociala medier och nu riktar även debattören Nima Rostami stark kritik.

– Man anammar islamisters narrativ säger han till Riks

Regeringen uppmärksammar behovet av att bekämpa islamofobi. Hur ser du på det?


Det är ytterligare ett uttryck för FN:s och den svenska regeringens naivitet – att okritiskt anamma islamisters och marxisters narrativ. I stället för att öppet diskutera problem kopplade till politisk islam väljer man att stoppa huvudet i sanden och hävda att islam inte får kritiseras.


Sådana direktiv och politiska initiativ riskerar i praktiken att bana väg för islamistiska agendor även i väst.

Att man talar om antimuslimsk rasism – vad innebär det egentligen?
I praktiken innebär det att islam och dess företrädare i väst, ofta i samspel med muslimska migrantmiljöer och deras politiska allierade – vänstern och liberaler – försöker tysta kritik mot islam. Mönstret är tydligt.
I Mellanöstern dödas islamkritiker av islamister och muslimska makthavare. I Sverige och övriga väst stämplas kritiker i stället som ”islamofober”.

Läs mer: Regeringen vill bekämpa "islamofobi"


Det är ett sätt att uppifrån försöka påtvinga samhället en ideologisk ordning och ett patriarkalt system som, enligt många kritiker, är en central del av den politiska islam.

Nu pågår kraftfulla protester mot mullornas styre i Iran. Hur upplever ni stödet från den svenska regeringen när det gäller att bekämpa islamismen?
Det folkliga upproret mot islamiskt tyranni och för sekularism går inte i linje med det vänsterliberala narrativ som länge har präglat den svenska debatten. Samtidigt ser vi att opinionen i Sverige håller på att förändras och att vissa regeringspartier börjar inta tydligare positioner.
Moderaterna har i denna fråga varit beklagligt tysta. Däremot har vice statsministern och Sverigedemokraterna tydligt ställt sig bakom det iranska folkets kamp mot islamisk överhöghet.


När det gäller regeringens vilja att bekämpa islamismen är det dock osannolikt att vi på kort sikt får se någon större förändring. Samtidigt pågår en allt mer intensiv debatt om islamismens roll och den politiska islamens expansion i Sverige.


Min uppfattning är att denna debatt i hög grad har påverkats av upproret i Iran. Om utvecklingen där går i en mer sekulär riktning kommer regeringar och politiska krafter i väst – även i Sverige – sannolikt att tvingas ompröva sina uppfattningar om begrepp som ”islamofobi” och om den politiska islams roll i samhället.

Hur stort problem är ”islamofobin” i Sverige?


Begreppet islamofobi används ofta av muslimska extremistgrupper, den iranska islamiska staten och olika globalt verksamma islamistiska aktivister. I många fall fungerar det som ett retoriskt verktyg för att legitimera den politiska islamismens ideologi i väst och för att tysta kritik mot islamism.


Det verkliga problemet i Sverige är enligt min mening något annat: att begreppet används som ett politiskt projekt för att begränsa kritiken mot islamism och religiös extremism. Samtidigt ges delar av den ideologiskt präglade muslimska diasporan ett stort inflytande i samhällsdebatten och i vissa institutioner. Det riskerar att begränsa det öppna samtalet om politisk islam och dess konsekvenser i ett demokratiskt samhälle.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se