I en intervju med Riks riktar Pontus Andersson Garpvall (SD), ledamot i justitieutskottet, skarp kritik mot rättsväsendet efter mordfallet i Rönninge.
– Det här är problematik som har funnits i Sverige under lång tid, säger han.
Han menar att tragedin är ett resultat av strukturella brister och pekar på att tidigare regeringar inte lyckats komma till rätta med problemen.
Enligt Andersson handlar det framför allt om att personer som visat tydlig våldsbenägenhet inte hålls frihetsberövade tillräckligt länge. Den misstänkte gärningsmannen hade tidigare dömts för ett grovt brott mot ett barn, men avtjänade då ett fängelsestraff på drygt två år.
– En normal människa försöker inte knappa ett barn, säger Andersson.
– Så det här är ju en person som i ett rimligt Sverige skulle dömts med ett betydligt hårdare straff.”
Sverigedemokraterna vill nu införa så kallade säkerhetsstraff, vilket innebär tidsobestämda fängelsestraff för personer som bedöms vara farliga och återfallsbenägna. Andersson Garpvall hänvisar till hur liknande system används i andra nordiska länder.
– Förvarsstraffet är någonting som finns i bland annat Danmark och Norge, säger han och pekar på att modellen där ofta används mot personer som begår sexualbrott mot barn.
Syftet är, enligt Andersson, att förhindra att personer avtjänar ett tidsbestämt straff, släpps fria och därefter begår nya brott.
– Och då menar man från Danmarks sida då att det är bättre att de här människorna sitter i fängelse tills att kriminalvården då inte anser att de är farliga längre.
Han menar att två års fängelse för grova brott är otillräckligt.
– Två års fängelse är alldeles för kort tid”, säger han och tillägger att mordet sannolikt inte hade inträffat om hårdare straff funnits på plats tidigare.
Andersson framhåller samtidigt att många förövare aldrig upptäcks, men att fokus måste ligga på dem som faktiskt döms.
– De som väl upptäcks måste man se till att de får väldigt hårda straff, säger han.
Avslutningsvis kommenterar Andersson kritiken från Advokatsamfundet, som varnat för att kriminalpolitiken blivit för repressiv. Den kritiken avfärdas.
– Advokatsamfundet har ju varit kritiska till princip alla former och straffskärpningar som vi har velat genomföra, säger han.
– Kritiken från advokatsamfundet har jag ofta ganska svårt att ta på allvar.
Enligt Andersson visar utvecklingen att den förda politiken ger resultat.
– Den här politiken funkar oavsett vad advokatsamfundet säger.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.