Invandrare som filmade flicka hyllades av massmedia – nu grips ytterligare två

Invandrare som filmade flicka hyllades av massmedia – nu grips ytterligare två
Foto: X, Instagram
Publicerad den

En 12-årig flicka i Dundee, Skottland, har åtalats för innehav av farliga vapen efter att ha fångats på film med både kniv och yxa. Händelsen inträffade den 23 augusti och väckte stor uppmärksamhet när klippet spreds på sociala medier, bland annat av Elon Musk.

Nu har även en man och en kvinna har åtalats i samband med händelsen. Brottsrubriceringarna har inte specificerats.

Daily Mail har publicerat en artikel om mannen som filmade. Där framställs han som en skötsam 21-årig invandrare från Bulgarien. Samtidigt visar en granskning av hans egna sociala medier ett annat ansikte – bland inläggen finns grova texter som ”väntar på att mina horor ska in i min sportbil”.

Foto: Instagram

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se