IS-mannen med 71 IQ stolt när han döms för terrordåd och mord | Riks
Riks
Nyheter

IS-mannen med 71 IQ stolt när han döms för terrordåd och mord

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-11T081648.747.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-11T081648.747.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

IS-medlemmen Issa al Hasan har dömts till livstids fängelse i Tyskland för knivattacken mot en mångkulturell festival i augusti 2024. Tre personer dödades och åtta skadades när den 27-årige syriern gick till angrepp.

När domen föll i Düsseldorf uppträdde han öppet hånfullt. Han log brett, skrattade och höjde tummen framför domstolen, något som fick de överlevande att känna både vrede och förnedring.

Tidningen Bild beskriver hur den svårt skadade överlevaren Leah upplever hans beteende som ett slag i ansiktet. Hennes mamma Bärbel, som drabbats av permanent förlamning i armen efter attacken, konstaterade bittert att också hon fått livstid, men att hon ändå är tacksam över att de båda överlevde.

IS-mannens intelligenskvot (IQ) fastställdes till 71 enligt en psykiatrisk undersökning.

Läs mer: IS-mannen döms

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy