Riks

Nyheter

Jomshofs känga till Shekarabi: "Inte lite fräckt att komma hit och anklaga svenskarna för rasism"

SD-toppen: "Självklart är Sverige svenskarnas land".

Jomshofs känga till Shekarabi: "Inte lite fräckt att komma hit och anklaga svenskarna för rasism"

Richard Jomshof (SD). Foto: Pressbild Sveriges Riksdag

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

Svenskhatet måste få ett slut.

Det skriver Richard Jomshof (SD) i ett inlägg på X med anledning av Riks artikel om Ardalan Shekarabis attack på svenskhet.

"Självklart är det så att Sverige är svenskarnas land", skriver Jomshof.

"Detta svenskhat måste få ett slut. Enligt socialdemokraten Ardalan Shekarabi är det alltså rasistiskt att företräda åsikten att Sverige primärt är och ska vara det svenska folkets land." skriver Jomshof.

"Kämpat i generationer för att bygga landet"

Han fortsätter:

"Självklart är det så att Sverige är svenskarnas land. Svenskarna har kämpat i generationer för att bygga det land Shekarabi nu medvetet försöker rasera genom att företräda en politik som är på väg att göra svenskarna till en minoritet i sitt eget land. Dels genom påtvingad mångkulturalism och massinvandring, dels genom att försöka förminska svenskarna som folk och svenskarnas rätt till självbestämmande i sitt eget land."

Kängan mot Shekerabi

Jomshof avslutar med att ge Shekarabi en känga:

"Till Shekerabi kan jag bara säga att det är inte lite fräckt att komma till Sverige (illegalt dessutom), ta del av allt det som Sverige har att erbjuda och sedan anklaga svenskarna - Sveriges ursprungliga befolkning - för rasism. Detta enkom för att man sätter sitt eget land och sitt eget folk främst och för att man vill säkerställa att Sverige förblir svenskarnas land även i framtiden."

LÄS MER: Fullt krig i Shekarabis kommentarsfält efter utfall om "svenskhet"

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.


Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy