JUST NU: Misshandlade kvinna – flydde från polisen och voltade med bil

Kvinnan förd till sjukhus - mannen misstänkt även för drograttfylleri.
JUST NU: Misshandlade kvinna – flydde från polisen och voltade med bil
FOTO: SPA
Publicerad den

Polis larmades på torsdagen till ett område öster om Malmö där en kvinna i 30‑årsåldern misshandlats av en man.

Mannen lämnade snabbt platsen i bil. Kvinnan fördes med ambulans till sjukhus och en omfattande sökinsats inleddes.

En polispatrull fick syn på bilen på väg 101 och ett kort efterföljande slutade med att bilen voltade nära trafikplats Jägersro.

Föraren, en man i 30‑årsåldern, fördes till sjukhus och greps misstänkt för misshandel. Bilen togs i beslag och även polisbilen behövde bärgas. Ingen polis skadades fysiskt.

Mannen vårdas på sjukhus och är nu även misstänkt för grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri. Förhör hålls när hans skador tillåter det.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se