JUST NU: Stor terrängbrand i naturreservat – släckningen kan ta hela kvällen

Ett område på 3000 kvadratmeter brinner i Paradisets naturreservat i Huddinge.
JUST NU: Stor terrängbrand i naturreservat – släckningen kan ta hela kvällen
Flygklubben Wikimedia Commons
Publicerad den

En terrängbrand har brutit ut i Paradisets naturreservat i Huddinge, söder om Stockholm.

Omkring 3000 kvadratmeter brinner och släckningsarbetet har ännu inte kunnat starta.

Räddningstjänsten varnar för att insatsen kan bli långvarig, skriver SVT Nyheter.

En omfattande terrängbrand bröt på onsdagskvällen ut i Paradisets naturreservat utanför Huddinge. Larmet kom vid 18.25 och branden uppskattas omfatta omkring 3000 kvadratmeter skogsmark.

Räddningstjänsten är på plats med två stationer men släckningsarbetet har ännu inte kunnat inledas. Orsaken är att man väntar på de slangsystem som krävs för att nå fram i den svåråtkomliga terrängen.

Brinner främst i markvegetation

– Det lär ta många timmar att släcka, säger vakthavande befälet Per Tillander till SVT.

Området har kartlagts med drönare och enligt räddningstjänsten är branden i nuläget under relativ kontroll. Elden brinner främst i markvegetation och låga stammar, och har ännu inte spridit sig upp i trädkronorna.

– Det finns ingen större risk för spridning som det ser ut just nu, men sånt kan ändras, säger Tillander.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se