Jätteaffisch för Islamic Relief i Malmö

Affischen (t.v.), Muslimska brödraskapets logga (t.h.)
Affischen (t.v.), Muslimska brödraskapets logga (t.h.)
Publicerad den

En stor affisch för den muslimska organisationen Islamic Relief har satts upp i Malmö. Islamic Relief har kopplingar till Muslimska brödraskapet, en islamistisk rörelse med mål om ett världsomspännande kalifat styrt av sharialagar.

Affischen, som hängde på en husvägg i centrala Malmö, frågar om donationer till en insamlingskampanj. Budskapet lyder:

"Även ett leende är välgörenhet. Glöm inte att le mot någon idag".

Enligt forskaren Sameh Egyptson har organisationen kopplingar till det Muslimska brödraskapet, vars mål beskrivs av SÄPO som att etablera ett "världsomspännande kalifat byggt på sharia". Den första valde ordföraren för Islamic Relief, Haytham Rahmeh, har samarbetat med al-Qaida i Syrien.

Organisationen beskriver sig själv som en internationell humanitär biståndsorganisation som grundar sig på islamiska värderingar om respekt för människovärdet. Förra året fick organisationen 160 miljoner kronor i medel från biståndsmyndigheten Sida.

Fastigheten ägs av ett större bostadsbolag, som i sin tur hyr ut skyltplatsen till ett reklamförvaltningsbolag. Bostadsbolaget har svarat att de inte har något direkt avtal med Islamic Relief. Bolaget hänvisar istället till sitt avtal med reklamförvaltningsbolaget, ett avtal som innehåller en överenskommelse om att reklamen inte får vara politisk eller religiös

– Det budskap som förmedlas på vepan – "Även ett leende är välgörenhet. Glöm inte att le mot någon idag" – strider inte mot det avtal som finns, skriver bostadsbolaget i ett mejl.

Bostadsbolaget menar att reklamen inte strider mot förbudet mot politiska religiösa bolag.

– I avtalet framgår det tydligt att skyltning inte får innehålla politiska eller religiösa budskap, inte heller marknadsföra politiska partier, religiösa trossamfund eller organisationer med liknande inriktning.

– Skyltningen får inte heller uppmuntra till eller bejaka våld, rasism, våldsbejakande extremism eller bristande demokratiska värderingar.

Reklamförvaltningsbolaget bedömer att Islamic Relief bedriver "seriös verksamhet" eftersom organisationen har ett insamlingskonto.

– Islamic Relief har ett 90-konto och är godkända av Svensk Insamlingskontroll, vilket för oss är en garanti för en seriös verksamhet, skriver bolaget.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se