KD-toppen kräver stopp för Islamic Reliefs reklam i SL: ”Helt absurt”

SL: Kampanjen bryter inte mot några regler.
Carl-Johan Schiller (KD) i intervju med Riks.
Carl-Johan Schiller (KD) i intervju med Riks.
Publicerad den

Islamic Reliefs reklamkampanj i Stockholms kollektivtrafik har fått Carl-Johan Shiller (KD), oppositionsråd i Region Stockholm, att reagera.

Nu kräver Schiller att reklamen tas bort och riktar skarp kritik mot det rödgröna styret.

– Jag tycker det är helt absurt, säger han till Riks.

I en intervju med Riks säger Schiller att han reagerade direkt när han såg kampanjen i tunnelbanan.

– I Stockholms tunnelbana ser man reklam för många olika saker, men nu har de beslutat att sluta med Volvobilar som är fossildrivna, eller nätcasinon, men man säger ja till organisationer som har terrorkopplingar och det tycker jag är helt absurt, säger han

Han menar att det skickar fel signaler om vilka aktörer som tillåts annonsera i kollektivtrafiken.

– Det här är Stockholms tunnelbana, Stockholms kollektivtrafik, här ska organisationer få göra reklam som vi också kan stå för, säger Schiller.

Islamic Reliefs reklam i Stockholms kollektivtrafik.
Islamic Reliefs reklam i Stockholms kollektivtrafik. Foto: Privat.

"Offentliga Sverige måste tala med en röst"

Schiller pekar på att staten tidigare har agerat mot Islamic Relief och menar att Region Stockholm borde göra detsamma.

– Staten har tagit sin hand ifrån den här organisationen och då måste Region Stockholm också göra det, menar han.

Han återkommer till att offentliga aktörer måste vara konsekventa och tydliga med vad man står för.

Kopplar reklamen till otrygghet

Enligt Schiller riskerar reklamen att påverka tryggheten i kollektivtrafiken.

– Dessutom skapar det otrygghet i kollektivtrafiken om man möts av budskap som inte är förenliga med svenska värderingar.

Han säger att han fått reaktioner efter att han lyfte frågan på X. Flera har skrivit till Schiller att de inte vill se den typen av budskap i kollektivtrafiken.

– Jag förstår verkligen den känslan som det har skapat hos de resenärerna, säger han.

Riktar kritik mot styret

Schiller lägger ansvaret på det rödgröna styret i Region Stockholm. Han menar att det är politiska beslut som ligger till grund för det hela och att det är politikerna som är högst ansvariga.

– Det är Miljöpartiet, Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet. Så det är Jakop Dalunde som är ordförande för Trafiknämnden och Aida Hadzialic som är ordförande för Regionstyrelsen, menar han.

Vill ändra riktlinjerna

För att undvika liknande situationer i framtiden vill Schiller se skärpta regler. Han betonar särskilt vikten av demokratiska värderingar.

– Vi vill se en uppdatering av riktlinjerna så att det blir ännu tydligare. Jag menar att de är tydliga, men eftersom detta har hänt behöver de uppdateras så att det nästa gång är tydligt, säger han.

Carl-Johan Schiller (KD)
Carl-Johan Schiller (KD)Foto: Pressbild.

Kräver att reklamen tas bort

Schiller planerar att lyfta frågan politiskt och fråga de ansvariga om de kommer att se till att reklamkampanjen tas bort.

Hans besked om vad som bör göras är tydligt:

– Jag tycker man borde ta ned den omgående, säger han.

Västtrafik plockade ned reklamen

Islamic Reliefs reklam har även förekommit i Västtrafik. Men efter kritik valde de dock att plocka ned den, rapporterar Samnytt.

Västtrafik har valt att justera vår spelregel för att hindra framtida liknande kampanjer så att Västtrafik inte riskerar att bidra till finansiering av t ex terrororganisationer, skriver Maria Björner Brauer, affärsområdeschef på marknadssidan på Västtrafik, till Samnytt.

MP:s svar på kritiken

Riks har sökt Jakop Dalunde (MP), trafikregionråd i Region Stockholm, som bär det yttersta politiska ansvaret för regionens kollektivtrafik.

Jakop Dalunde (MP) trafikregionråd i Region Stockholm.
Jakop Dalunde (MP) trafikregionråd i Region Stockholm. Foto: Pressbild.

Via sin presskontakt hänvisar han till riktlinjerna för reklam i kollektivtrafiken.

– SL använder Internationella Handelskammarens, ICC:s, regler för reklam och marknadskommunikation. Politiken styr inte över enskilda kampanjer, utan har man synpunkter på reklamen i kollektivtrafiken kan man göra en anmälan till Reklamombudsmannen skriver, Linna Fredström, presskontakt till Jakop Dalunde (MP) trafikregionråd i Region Stockholm.

SL:s svar på kritiken

SL hänvisar till gällande regelverk och menar att de varken gör egna bedömningar av organisationer bakom annonser eller uppgifter som framkommer i den offentliga debatten.

–  Annonser i kollektivtrafiken prövas utifrån sitt innehåll och gällande regelverk, bland annat Internationella Handelskammarens (ICC) regler för reklam, skriver Sophie Gunnarsson, presskommunikatör på trafikförvaltningen i Region Stockholm

Enligt SL bryter inte den aktuella kampanjen mot några regler.

– Vi har förståelse för att frågan väcker reaktioner, men annonsering behöver hanteras utifrån tydliga och lika principer, skriver Gunnarsson.

Se hela Riks intervju med Carl-Johan Schiller nedan.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se