Klimataktivist krävde skadestånd – nekas
Krävde ersättning efter att ha förts bort av polis under en klimatprotest.

Screenshot-2025-10-20-101705.png
En klimataktivist som fördes bort från en klimatdemonstration ansökte om skadestånd.
Personen menar att ingripandet från polisen var felaktigt.
Nu avslår Justitiekanslern kravet och bedömer att polisen agerat korrekt, rapporterar Dagens Juridik.
Det var i april 2022 i samband med en klimatdemonstration på Birger Jarlsgatan i centrala Stockholm som aktivisten deltog i en vägblockad.
Omkring 50–60 personer deltog i demonstrationen, där många befann sig på vägbanan och blockerade trafiken i båda riktningar.
Deltagarna uppmanades av polis att lämna vägbanan. Flera personer följde uppmaningen, men många satt kvar. En del demonstranter limmade fast sig i vägbanan.
Lämnade inte platsen frivilligt
Den aktuella aktivisten var en av dem som inte lämnade platsen frivilligt. Polisen avlägsnade aktivisten från gatan, vilket enligt personen själv orsakade både obehag och skador.
Aktivisten ansökte därför om 100 000 kronor i skadestånd och menade att ingripandet varit oproportionerligt och felaktigt genomfört.
Ingen rätt till skadestånd
Men Justitiekanslern gör en annan bedömning. I sitt beslut konstaterar myndigheten att polisen hade laglig grund att ingripa eftersom aktionen störde ordningen och trafiken.
Justitiekanslern bedömer också att det våld eller tvång som användes inte överskred vad som är tillåtet i en sådan situation. Därför finns det enligt beslutet ingen rätt till skadestånd.
Efter händelsen dömdes aktivisten för ohörsamhet mot ordningsmakten.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Maya Lundblad
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!