Kriminell till GP: Tror inte Mohamed Ali (V) fuskat

Montage. Foto: Skärmdump, GP.
Göteborgs-Posten åkte till Borlänge för att intervjua invånare om det misstänkta valfusket i Dalarna, där de lyfte en person som har dömts för flera brott.
GP:s nyhetschef Louise Sandborg försvarar publiceringen och säger att tidigare brottslighet inte hindrar någon från att komma till tals i tidningens journalistik.
Tidningen Göteborgs-Posten intervjuade personer i Borlänge angående det misstänkta valfusket i Dalarna.
Vänsterpartisten Mohamed Abdukardir Ali lyckades oväntat kryssa sig in i riksdagen eftersom att han fått så många personkryss i Dalarna.
På grund av detta åkte GP till distriktet Borlänge där Mohamed Ali (V) haft starkast fäste och frågade personer om de tror att han fuskat.
Intervjuade kriminell
En av personerna de intervjuade är Bashir Omar som inte tror att Mohamed Ali fuskar.
"Jag har inte märkt att han skulle fuskat faktiskt", säger Omar till tidningen.
Bishar Omar som intervjuades i GP. Foto: Skärmdump, GP.
Det GP inte nämner är att Bashir Omar har dömts för flera brott genom åren. Han har dömts för bland annat skadegörelse, försök till våld mot tjänsteman, våldsamt motstånd, vapenbrott, vårdslöshet i trafik och olaga hot.
Senast i våras dömdes Omar till penningtvätt och urkundsförfalskning. När det gäller urkundsförfalskning ska han ha ändrat ett underkänt betyg till godkänt.
Tidigare brott oviktigt enligt GP
Riks kontaktade Louise Sandborg som är nyhetschef på Göteborgs-Posten. Hon anser att tidigare brottslighet inte ska påverka om man får komma till tals eller inte.
– Vi publicerar inte uppgifter om vad människor är dömda för, om de inte rör sig om grova brott eller om det gäller personer i särställning. Att någon tidigare är dömd för brott innebär inte att personen inte kan komma till tals i vår journalistik, säger Sandborg till Riks.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Maya Lundblad
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
