Kritiserade könsstympningen – polisanmäls | Riks
Riks
SPELA
Nyheter
Plus

Kritiserade könsstympningen – polisanmäls av moské

Maria Rosander (SD): Ett sätt för dem att äga narrativet och tysta ner motståndare.

Kritiserade könsstympningen – polisanmäls av moské

Maria Rosander (SD) och Uppsala moské. Foto: Uppsala kommun, Wikimedia Commons.

Maya Lundblad

Maya Lundblad

Skribent

2 min •
Dela:
0

Den misstänkta könsstympningen i Uppsala fick SD-politikern Maria Rosander att reagera med ett Facebookinlägg.

Det fick en företrädare för Uppsala moské att anklaga Rosander och partiet för en hatkampanj.

– Oerhört viktigt att vi fortsätter att belysa de problem vi ser i samhället, säger Maria Rosander (SD) till Riks. 

När uppgifterna om misstänkt könsstympning i Uppsala blev kända reagerade SD-politikern Maria Rosander med ett tydligt budskap: könsstympning, hedersförtryck och islamisering hör inte hemma i Sverige.

Foto: Skärmdump. 

Foto: Skärmdump. 

Men inlägget, som publicerades på Facebook, fick mothugg från en företrädare för Uppsala moské. Jaber Yaser anklagar Sverigedemokraterna för att använda moskén i en hatkampanj.

Nu svarar Rosander på kritiken i en intervju med Riks. Hon uppger också att hon via en reporter på Sveriges Radio fick veta att Jaber Yaser har polisanmält henne för förtal.

Uppsala moské. Foto: Wikimedia Commons.

Uppsala moské. Foto: Wikimedia Commons.

annons

”Vad har Uppsala moské med detta att göra?”

I sitt Facebookinlägg kräver Rosander att personer som begår sådana övergrepp ska fängslas och utvisas om de är utländska medborgare.

Inlägget innehåller en bild av Rosander framför Uppsala moské. Det är just den kopplingen som Jaber Yaser reagerar på i en svarsvideo.

– Vi tar kraftigt avstånd från könstympning och alla former av övergrepp. Men vad har Uppsala moské med detta att göra? säger han i videon.

Jaber Yaser håller inte med Maria Rosander (SD). 

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Han menar att publiceringen kan öka hotbilden mot moskén, dess anställda och besökare och beskriver det som en hatkampanj. 

Rosander: Försök att tysta kritiker

Rosander håller inte med om kritiken. I intervjun med Riks säger hon att hon inte har nämnt moskén i inlägget och att bilden kommer från partiets valkampanj.

Fortsätt läsa med Riks Plus

Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.

Obegränsade artiklar

Läs allt utan begränsningar

Exklusiva analyser

Djupdykningar från våra experter

Annonsfri läsning

Fokusera på innehållet

Avsluta när du vill. Inga bindningstider.

Redan medlem?

Dela:
Maya Lundblad

Maya Lundblad

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy