Kvinna dömd för mord på åttaåriga Yara beviljas permission | Riks
Riks
Nyheter

Kvinna dömd för mord på åttaåriga Yara beviljas permission

Har fått flera varningar under sin fängelsetid.

2013146.jpg

2013146.jpg

Maya Lundblad

Maya Lundblad

Skribent

1 min
Dela:
0

Den kvinna som dömdes till livstids fängelse för mordet på åttaåriga Yara i Karlskrona 2014 har nu beviljats en kort, bevakad permission, rapporterar Blekinge Läns Tidning.

Hon har flera gånger ansökt om permission men fått den nekad.

Beslutet kommer trots att kvinnan fått flera varningar under sin tid i fängelse.

Kvinnan, som i dag är 42 år, får lämna anstalten under högst fyra timmar. Permissionen sker under strikt bevakning av Kriminalvårdens personal, och av säkerhetsskäl får hon inte i förväg veta när den äger rum eller vart resan går.

Under fängelsetiden på anstalten Hinseberg har kvinnan vid upprepade tillfällen varnats för misskötsamhet. Så sent som i somras fick hon en varning efter hot eller våld mot tjänsteman. Hon har även rapporterats för ytterligare misskötsamhet, varav ett ärende ännu inte är avgjort.

Trots detta har Kriminalvården gjort bedömningen att en kort luftningspermission kan genomföras. Riskerna bedöms som förhöjda, bland annat när det gäller våld eller hot, men permissionen omges av flera särskilda villkor.

Kvinnan får bland annat inte använda alkohol eller andra berusningsmedel, inte ta kontakt med brottsoffer och måste följa personalens instruktioner. Om reglerna inte följs kan permissionen avbrytas omedelbart.

Kvinnan har varit frihetsberövad sedan april 2014, då Yara hittades död i sitt hem i Karlskrona. Flickan bodde hos sin morbrors familj och hade utsatts för svår misshandel. Mostern dömdes till livstids fängelse för mord.

Även morbrodern dömdes för mord, men fick ett tidsbestämt straff på 14 års fängelse. Han är i dag villkorligt frigiven.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Maya Lundblad

Maya Lundblad

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy