Kvotflykting döms till livstidsutvisning för överfallsvåldtäkt på 17-årig pojke
Kom från Sudan via UNHCR:s kvotflyktingsprogram 2002

Kungsparken i Göteborg Foto: Wikipedia/silhuetten av ChatGPT
Redaktionen
Skribent
En 50-årig man döms till två år och tre månaders fängelse, samt utvisning på livstid efter en överfallsliknande våldtäkt vid en park i centrala Göteborg i maj 2025.
Mannen ska också betala 245 000 kronor i skadestånd till brottsoffret, en 17-årig pojke.
Överfallsvåldtäkten har fått allvarliga konsekvenser för tonåringen, som fortfarande går i traumabehandling.
Tonåringen var på väg hem från en fest när 50-åringen drog in honom i ett buskage. Där tafsade mannen på tonåringen och kysste honom på munnen mot hans vilja. Mannen tvingade också 17-åringen att onanera åt honom och förde sin penis mot hans mun.
Tonåringen utsattes inte för oral eller anal penetration. Han berättar dock i förhör att mannen försökte knäppa upp hans byxor och tog honom på bröstet och stjärten. Vid den spårsäkringen påträffades mannens DNA på 17-åringens båda händer och läppar.
Eftersom tonåringen var berusad vid den överfallsliknande våldtäkten befann han sig i en särskilt utsatt situation, enligt domen från Göteborgs tingsrätt.
Mannen, som bott i Sverige i över 20 år och talar svenska, förekommer inte sedan tidigare i belastningsregistret. Han har bland annat arbetat som diskare.
Mannen har ett vuxet barn, som han har begränsad kontakt med, samt ett 15 månader gammalt barn, där faderskapet inte har registrerats. Enligt domen har han endast träffat det yngre barnet två gånger och därmed en mycket begränsad anknytning som möjliggör utvisning.
Efter att ha avtjänat sitt fängelsestraff ska mannen utvisas på livstid. Om utvisningen till Sudan kan genomföras kommer att avgöras den dag mannen friges från fängelset.
Mannen förnekar brott och bestrider utvisningen.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!