Liberalerna: Sparka pedofilerna

Simona Mohamsson (L). Foto: SPA
Liberalerna vill göra det lättare att säga upp personer som dömts för vissa brott i verksamheter som riktar sig mot barn och äldre.
I en skriftlig kommentar skriver Liberalernas partiledare Simona Mohamsson ”Liberalerna har ett tydligt besked i dag: LAS måste ändras så att pedofiler i skolan kan sparkas. För alla barns trygghet”.
Liberalerna vill ändra lagen om anställningsskydd (LAS). Det ska bli lättare att säga upp en person som begått brott i flera fall. Uppsägningen ska vara saklig skäl för uppsägning. Partiet vill även införa löpande registerkontroll för verksamheter som riktar sig mot barn, äldre och personer med funktionsnedsättning.
– Jag vill inte se en enda pedofil köpas ut och ges tillfälle att förgripa sig på fler barn, säger Mohamsson till Expressen. Partiet vill även att utdrag ur belastningsregistret införs som ett steg vid antagning till lärarutbildningen och innan Skolverket utfärdar lärarlegitimation, säger hon.
”I dag är det inte möjligt för en rektor att kontrollera om en anställd person är dömd för exempelvis sexualbrott mot barn, och om informationen skulle nå rektorn är möjligheten att säga upp den anställde begränsad”, skriver partiet i ett uttalande.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Adele Josephi
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
