Lista: Vänsterpartiet har flest aktivister på valsedlarna

Kommunister toppar listan utanför riksdagen
Lista: Vänsterpartiet har flest aktivister på valsedlarna
Publicerad den

"Klimataktivist", "solidaritets- och människorättsaktivist" och "mångsysslare, natur-, djurrätts- och rättviseaktivist".

Det är några av titlarna för politiker som söker svenska folkets förtroende inför valet i höst.

Vänsterpartiet är det riksdagsparti som toppar listan med flest kandidater som kallar sig aktivister på vallistorna.

I partiernas kandidatlistor framgår det att flera personer som söker väljarnas förtroende inte lyfter fram ett yrke eller en utbildning – utan sin aktivism.

Fem aktivister på Vänsterpartiets officiella listor

Antalet vänsterpartister som använder ordet "aktivist" i sin officiella titel uppgår till fem.

Bland kandidaterna finns en 76-årig "miljöaktivist", en 86-årig "aktivist" och två "funktionsrättsaktivister".

Den mest profilerade av dem är funktionsrättsaktivisten Veronica Kallander i Sundbyberg, som i dag är förste vice ordförande i kommunfullmäktige och tidigare ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse.

Hon står som nummer tre på Vänsterpartiets lista till kommunfullmäktige i Sundbyberg och som nummer 13 på partiets lista till Region Stockholm.

Veronica Kallander
Veronica KallanderFoto: Faksimil V

Miljöpartisternas titlar: "Mångsysslare" och "rättviseaktivist"

Hos Miljöpartiet finns kandidater som beskriver sig som "människorättsaktivist", "freds- och miljöaktivist" och "mångsysslare, natur-, djurrätts- och rättviseaktivist".

Totalt tre miljöpartister har valt att titulera sig som aktivister.

Socialdemokraterna: Två aktivister

Två socialdemokrater har valt att titulera sig som aktivister.

En av dem är 78-årige Curre Hansson. Han är ledamot i Stockholms kommunfullmäktige och tillgänglig ersättare i riksdagen för Socialdemokraterna. Hansson var ordförande för PRO Stockholms län fram till april 2026.

Kristdemokraterna: En aktivist

Kristdemokraterna har en kandidat som titulerar sig "människorättsaktivist".

Partier utanför riksdagen

Flest aktivistkandidater finns på listan "Feministerna och Kommunisterna".

Bakom namnet står ett valförbund mellan Kommunistiska Partiet och Feministerna, tidigare Feministiskt Initiativ.

I Malmö går de båda partierna fram under den gemensamma beteckningen "Feministerna och Kommunisterna".

Enligt ett pressmeddelande från Kommunistiska Partiet ställer partiet upp i 18 kommuner och en region i höstens val.

Listans förstanamn i Malmö är kommunisten Smilla Jalasjoki.

Smilla Jalasjoki
Smilla JalasjokiFoto: Faksimil Facebook

Bland kandidaterna finns en "Palestinaktivist", en "internationalist, aktivist i solidariteten" och flera "solidaritets- och människorättsaktivister".

Partiet har profilerat sig med krav på bland annat kommunal bojkott av Israel, att Malmö ska vara en kärnvapenfri zon och att Nato inte ska få använda stadens infrastruktur.

Även Stockholms Vänsterallians, Klimatinitiativ Simrishamn och Framtidens Vänster har kandidater som kallar sig aktivister på vallistorna.

Antalet kandidater som kallar sig aktivister i vallistorna

Vänsterpartiet – 5

Miljöpartiet – 3

Socialdemokraterna – 2

Kristdemokraterna – 1

Partier utanför riksdagen

Feministerna och Kommunisterna – 6

Stockholms Vänsterallians – 2

Klimatinitiativ Simrishamn – 2

Framtidens Vänster – 1

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se