M-förslag: gängkriminella ska stoppas från att någonsin bli medborgare
Press-PTN-Atervandring-11.JPG
Moderaterna vill stoppa dömda gängkriminella från att någonsin bli svenska medborgare.
– Har man problem med det kan man alltid välja att inte begå brott eller vara gängkriminell, säger migrationsminister Johan Forssell (M) till Svenska Dagbladet.
Förslaget ska in i medborgarskapslagen och riktar sig mot personer som begått systemhotande brottslighet och därmed, menar Forssell, ”valt bort möjligheten att bli medborgare”.
Förslaget är en del i regeringens bredare linje om skärpta krav för medborgarskap – bland annat längre hemvisttid, hårdare försörjningskrav och längre karenstider efter brott. Lagarna väntas träda i kraft den 1 juni 2026.
Det närmaste den befintliga utredningen kommer till förslaget är att diskvalificera den som är "skäligen misstänkt eller dömd för ett brott för vilket det svåraste straff som är föreskrivet är fängelse i två år eller mer"
Men detta befintliga förslag lämnar fortfarande rum för att kunna kvalificera sig efter en viss karenstid.
Sverigedemokraternas migrationspolitiske talesperson Ludvig Aspling uppger att det inte kommer krävas en grundlagsändring för att genomföra att livstidslångt diskvalificerande av gängkriminella från beviljade medborgarskap.
Regeringen och SD har tidigare lagt förslag att ändra grundlagen sådant att återkallande av medborgarskap ska kunna ske. En proposition ska läggas fram 2026 om att ändra grundlagen. Därefter krävs två omröstningar i riksdagen med ett val emellan för att grundlagsändringen ska träda i kraft.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!