Man skjuten till döds i Hässelby
Tre unga män anhållna.

polis1.jpeg
Redaktionen
Skribent
En man sköts i Hässelby strax före klockan åtta på fredagskvällen.
Trots en omfattande räddningsinsats avled han senare av sina skador.
Under natten och morgonen har tre unga män anhållits misstänkta för mord.
Strax före klockan 20 på fredagskvällen larmades polis till Hässelby efter uppgifter om att en man blivit skjuten. Patruller spärrade av området och arbetade initialt med att skapa en tydligare lägesbild, samtidigt som mannens skadeläge var oklart.
Sköts utomhus
Kort därefter stod det klart att skjutningen skett utomhus. Flera polisresurser kallades in för att söka efter en eller flera gärningspersoner, samla vittnesuppgifter och säkra övervakningsmaterial.
Under kvällen fortsatte insatsen med ett stort antal utredningsåtgärder. Polisen höll flera förhör, kontrollerade personer i närområdet och tog gods i beslag. Den tekniska undersökningen på brottsplatsen påbörjades.
Tre män anhållna för mord
Senare på kvällen avled den skjutne mannen av sina skador. Anhöriga underrättades och brottsrubriceringen ändrades från mordförsök till mord. En man greps senare i anslutning till händelsen, men polisen lämnade inga ytterligare detaljer med hänsyn till den pågående insatsen.
På lördagsmorgonen meddelade polisen att totalt tre personer, alla unga män, nu är anhållna misstänkta för mordet i Hässelby.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!