Två män mellan 30 och 40 år greps och anhölls under lördagskvällen misstänkta för försök till mord.
Under söndagen meddelade Åklagarmyndigheten att en av de anhållna har släppts.
Den andra mannen är fortsatt anhållen, misstänkt på sannolika skäl.
Det var vid 18.30 på lördagen som polisen meddelade att ett mordförsök begåtts mot en man i 30-årsåldern i norra delen av Umeå.
Enligt VK ska grovt våld ha brukats mot mannen, som fördes till sjukhus med allvarliga skador. Hans tillstånd beskrivs som fortsatt allvarligt men stabilt.
Två män mellan 30 och 40 år greps kort efter händelsen. Strax efter midnatt anhölls den ena av åklagare. Förhöret med den andra fördröjdes på grund av berusning, men under söndagsmorgonen anhölls även han, misstänkt för försök till mord.
Under söndagskvällen uppgav Åklagarmyndighetens presstjänst till VK att en av de två männen har frisläppts.
Båda männen fortfarande misstänkta för mordförsök.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
