

Oppositionens förslag om övergångsregler för medborgarskap föll med en rösts marginal.
Det ställde till problem för Dagens ETC, som redan publicerat en segerviss artikel om Tidöregeringens ”historiska” nederlag.
Där framgår att Annika Hirvonen (MP) samarbetat med SD-vildarna Elsa Widding och Katja Nyberg för att kunna dela ut 80 000 nya medborgarskap.
ETC:s artikel publicerades 16.08 på onsdagen men avpublicerades när verkligheten kom ikapp. Riks har dock hunnit ta del av hela innehållet. ETC skriver:
”För första gången under mandatperioden förlorar Tidöregeringen en omröstning i riksdagen. Detta sedan en majoritet i kammaren röstat emot förslaget om skärpta krav på medborgarskap. Riksdagsbeslutet på onsdagen innebär att alla de som väntar på ett beslut om medborgarskap, nu inte behöver anpassa sig efter de omfattande skärpta kraven som regeringen vill se."
De gör också en intervju med Annika Hirvonen. Hon ger uttryck för ett lyckligt segerrus.
- Helt enormt stort, säger hon till tidningen.
Hon förklarar också att hon fått med sig ”hela oppositionen och sex av de politiska vildarna”.
Bland de vildar som röstat med oppositionen fanns SD-vildarna Elsa Widding och Katja Nyberg.
Annika Hirvonen har alltså samarbetat med två uteslutna sverigedemokrater för att få igenom sitt mål om 80 000 medborgarskap enligt de gamla reglerna.
Eftersom SD valde att kalla in de två ledamöter som egentligen inte – enligt riksdagens kvittningssystem – skulle ha röstat fick regeringen igenom sitt förslag.
Den historiska förlusten för Tidö blev istället en seger.
Då skred ETC snabbt till verket och avpublicerade artikeln.
Efter att oppositionens förslag röstades ner har Annika Hirvonen kritiserat SD för att de frångick kvittningssystemet. Hon tycker att det är ”ett hot mot demokratin”.
Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg har en helt annan uppfattning. I ett mejl till Aftonbladet skriver hon att folket har lagt sina röster på Tidömajoriteten och att väljarna ska kunna förvänta sig att den framröstade politiken blir verklighet.
”Viktig lagstiftning måste få gå före vildars inflytande och kvittningssystem, därför säkerställde jag att just denna enskilda votering röstades igenom”, avslutar Linda Lindberg.
LÄS MER: Henrik Vinge (SD) om vildarnas samarbete med oppositionen
LÄS ÄVEN: S-förslag om fler medborgarskap föll – en rösts marginal
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.