Nej till cigg – Spanien vill få bort rökning utomhus | Riks
Riks
Nyheter

Nej till cigg – Spanien vill få bort rökning utomhus

Bild på en som röker en cigarett

Pixabay

Jessica Hansson

Jessica Hansson

Skribent

2 min
Dela:
0

Spanien vill skärpa reglerna kring rökning och tobaksprodukter, rapporterar den spanska tidningen El País. Den spanska regeringen gav under tisdagen sitt godkännande till ett nytt lagförslag som bland annat innebär ett förbud mot rökning på uteserveringar, stränder, offentliga pooler, idrottsanläggningar och universitetsområden.

Även e-cigaretter och andra elektroniska nikotinprodukter ska omfattas av de nya reglerna. Enligt förslaget ska rökning och användning av sådana produkter dessutom förbjudas inom 15 meter från bland annat skolor, vårdinrättningar, lekplatser, parker och bibliotek.

Bakgrunden är bland annat en oro för den ökande användningen av e-cigaretter bland unga. Enligt den spanska undersökningen ESTUDES 2025 har 49,5 procent av 14–18-åringar någon gång provat e-cigaretter. 27,1 procent uppger att de har använt dem under den senaste månaden, en ökning från 14,9 procent under 2019.

Samtidigt har andelen dagligrökare bland unga sjunkit till 4,3 procent, den lägsta nivån sedan mätningarna började 1994.

Det nya lagförslaget innebär också hårdare regler för försäljning och marknadsföring av tobaks- och nikotinprodukter. E-cigaretter och liknande produkter ska i större utsträckning likställas med traditionella tobaksvaror och endast få säljas i specialiserade butiker.

Minderåriga ska enligt förslaget också förbjudas att röka och använda tobaksrelaterade produkter. Föräldrar kan komma att få böter på minst 200 euro om deras barn ertappas med en tobaksprodukt. Böterna ska i vissa fall kunna ersättas med samhällstjänst.

Vill även stoppa tobaksreklam

Regeringen vill också förbjuda reklam och marknadsföring i bland annat offentliga miljöer, skyltfönster, barer, på internet och genom varuautomater. Även audiovisuella medier föreslås få begränsningar, bland annat när det gäller innehåll där tobaksprodukter eller relaterade varumärken syns.

Lagförslaget ska nu behandlas av parlamentet. För att reformen ska kunna gå igenom behöver regeringen få stöd från flera partier, däribland oppositionspartiet PP och det katalanska partiet Junts. Inget av partierna har dock ännu meddelat att de kommer att stödja förslaget.

PP har begärt tid för att granska den slutliga texten och riktar samtidigt kritik mot hur processen har genomförts. Junts har ännu inte tagit ställning, men uppges vara tveksam till att stödja regeringens förslag.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Jessica Hansson

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy