Riks

Nyheter

Ny skandal i Minnesota: Dagisanställd kvävde avsiktligt spädbarn - ett dog

Har vid flera tillfällen agerat märkligt mot andra barn.

Killer-victim-Savage-Mn.png

Killer-victim-Savage-Mn.png

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min 2
Dela:
0

En 18-årig kvinna, som tidigare var anställd på ett daghem i Minnesota, har erkänt att hon avsiktligt kvävt två små barn, rapporterar CBS News.

Ett av barnen, 11 månader gamla Harvey Muklebust, avled senare på sjukhus.

Thea Loudemia Russel, som hade en tre veckor kort anställning på daghemmet Rocking Horse Ranch i staden Savage, uppger att hon begick mordet för att hon ville ha "uppmärksamhet".

Det var den 22 september 2025 som Russell ringde larmnumret och påstod att Harvey inte andades.

Kritiskt tillstånd

När polisen anlände väcktes snabbt misstankar kring hennes beteende. Pojken fördes till sjukhus men hans liv gick inte att rädda.

Bara tre dagar tidigare hade polisen ryckt ut till samma daghem efter att ett fyra månader gammalt barn hittats livlöst med blod vid näsa och mun.

Samma barn hittades återigen i ett kritiskt tillstånd två timmar före larmet om Harvey – men då ringdes aldrig polisen.

"Uppmärksamhetssökande beteende"

Enligt polischef Brady Juell visade en bakgrundskontroll att Russell hade en historik av ”uppmärksamhetssökande beteende”. Hon har vid flera tillfällen ringt ogrundade larmsamtal, anlagt bränder och agerat märkligt mot andra barn.

I polisförhör erkände hon att hon ”avsiktligt kvävt” båda barnen i vad hon själv beskrev som ett försök att få uppmärksamhet. Hon erkände dessutom två försök att döda det första barnet innan Harvey Muklebust miste livet.

Daghemmets ägare vägrar kommentera

Daghemmets ägare Lisa Weiss har vägrat kommentera händelsen.

Minnesotas socialdepartement drog in verksamhetens tillstånd dagen efter dödsfallet. Beslutet har nu överklagats.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy