Nytt häkte öppnas i Uppsala
Öppnar i Ulleråker hösten 2027

439A0086.jpg
Redaktionen
Skribent
Häktet kommer att ha 42 platser
30 nya jobb förväntas
Öppnas i en av det tidigare mentalsjukhusets byggnader i Ulleråker.
Det befintliga häktet i universitetsstaden med 60 platser är ofta fullt. Kriminalvården kommer därför att hyra lokaler i det tidigare mental-sjukhuset i Ulleråker från Uppsala kommun.
I slutet av nästa år kommer det nya häktet med 42 platser att vara redo att ta emot intagna.
– Vårt nuvarande häkte i Uppsala är ofta hårt pressat, och platserna som tillkommer i Ulleråker blir värdefulla för oss. Vi har påbörjat rekryteringen och fortsätter med den under hösten, så att vi är redo när häktet kan tas i drift, säger Pernilla Vikström, kriminalvårdschef i ett pressmeddelande.
På längre sikt planeras ett helt nytt häkte i Uppsala med mer än dubbelt så många platser; 240 häktesplatser. Det förväntas stå klart om fem år.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!