Palestinaaktivister gör "motstånd" på Kulturfestivalen
Aktivistkopplad foodtruck tar plats på Kulturfestivalen.

Palestina-aktivister som förföljde Carl-Oskar Bohlin (M) är kopplade till samma aktivistgrupp som ägaren av Yamma foodtruck är. Foto: Montage, Riks.
Under Stockholms Kulturfestival finns foodtrucken Yamma på plats bland matutbudet.
Den serverar palestinska rätter och drivs av Mohanad Zaid.
Zaid är en av aktivisterna bakom gruppen "Together for Palestine", vars medlemmar har flera domar bakom sig.
Kulturfestivalen i Stockholm är igång och pågår fram till och med söndag denna vecka. På plats finns flera foodtrucks som serverar mat.
En av Foodtrucksen heter Yamma och drivs av Mohanad Zaid. Han en av personerna bakom aktivist-gruppen "Together for Palestine".
Kulturfestivalen i Stockholm. Foto: Riks.
Zaid har blivit åtalad för ohörsamhet mot ordningsmakten i samband med en Palestina-demonstation utanför Kungliga tekniska högskolan i Stockholm i maj 2025, i samband med att Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch besökt skolan.
Åklagaren hävdade att folksamlingen förde oväsen, bland annat genom rop och bankningar, och att detta störde mötet. Åklagaren menade också att polisen beordrade folksamlingen att sluta störa ordningen, men att de ändå fortsatte störa.
Zaid friades dock från dessa anklagelser och dömdes inte för något brott. Däremot har han dömts för brott mot trafikförordningen eftersom att han hade haft mobilen i handen medan han körde en bil.
Medlemmar hyllar terror
Gruppen "Together for Palestine" har sedan Hamas terrorattack 7 oktober 2023 deltagit i och arrangerat flera demonstrationer och manifestationer.
"Together for Palestine" har även kritiserats tidigare för att i början av 2024 arrangerat en antiisraelisk demonstration på Förintelsens minnesdag utanför synagogan i Stockholm.
På flera av medlemmarnas sociala medier hyllas dessutom terrorstämplade organisationer återkommande, enligt Expressen.
Foodtrucken Yamma. Foto: Riks.
Mohanad Zaid har tidigare beskrivit foodtruck-verksamheten som en del av "motståndet".
"Palestinsk mat är en del av motståndet", sa Zaid i en intervju med Nyhetsbyrån Järva.
Aktivistgrupp förföljde minister
Flera personer kopplade till aktivistgruppen Together for Palestine, som Zaid har kopplingar till, har dömts för ofredande efter att i september 2025 ha följt efter civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) i Gamla stan.
De skrek bland annat att han hade ”blod på sina händer” och kallade honom barnamördare.
Tre av de fyra åtalade dömdes i juni i år till dagsböter för ofredande. En av de dömda är Hussein Abdelzahra, som är en ledarfigur bland Palestinaktivister i Sverige. Adbelzahra är också ordförande för aktivistgruppen "Together for Palestine".
Elias Malko, 38, som även kallas ”tomatkastaren” dömdes också för ofredande i samband med att ha förföljt Carl-Oskar Bohlin (M). Malko är tidigare dömd för att under en riksdagsdebatt 2024 ha kastat tomat mot utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).
Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.
Fler aktivist-kopplingar
En som synts i sammanhang med Foodtrucken Yamma och som även är aktiv i "Together for Palestine" är Palestinaaktivisten Nattalie Ström Banpuckdee. Hon har även försvarat förföljandet av Carl-Oskar Bohlin.
"Han är en offentlig person och en politiker. Han får liksom stå sitt kast", säger Ström Banpuckdee till TV4.
Nattalie Ström Banpuckdee syns framför foodtrucken Yamma i samband med Kulturfestivalen i år. Foto: Skärmdump.
Kulturfestivalen arrangeras av Stockholms stad via Kulturförvaltningens evenemangsavdelning.
Riks har sökt Kulturfestivalen utan framgång. Riks har även sökt Stockholms stads kulturförvaltning som inte kan svara på frågor, utan hänvisar till Kulturfestivalens mailadress.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Maya Lundblad
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
