Riks

Nyheter

Pride-terroristen: I dag skulle han deltagit i ett ytterligare avradikaliseringsmöte

Hade tidigare försökt ansluta sig till Islamiska staten (IS) i Syrien

Pride-terroristen: I dag skulle han deltagit i ett ytterligare avradikaliseringsmöte

Den misstänkte Pride-terroristen Abdul Ballout sköts ihjäl under en polisinsats igår kväll. Foto: Faksimil X

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

Adbul Ballout, en 21-årig tysk medborgare med libanesiska rötter, häktades när han förra året återvände till Tyskland efter att ha försökt ansluta sig i IS.

Efter en längre tid i tyskt häkte dömdes Ballout i maj till 22 månaders ungdomsstraff för förberedelse av ett grovt våldsbrott som hotar staten.

Domen verkställdes inte eftersom åklagaren överklagat och krävt ett strängare straff, enligt die Welt 

Abdul Ballout skulle idag ha haft sitt tredje möte hos Violence Prevention Network, rapporterar Tagesspiegel. Det är en organisation som stöder människor som har vänt sig mot islamistiska eller högerextremistiska ideologier i deras process att ta avstånd från dessa och genomgå avradikalisering, 

Enligt socialarbetaren Thomas Mücke som tog hand om Ballout skulle detta möte inte ha förändrat något, då en avradikalisering inte längre bedömdes som möjlig. 

Han ingav "ett mycket samlat, ett mycket försiktigt, ett mycket kontrollerat och ett mycket vänligt intryck... Och det är just dessa kriterier som får oss att inse att vi inte riktigt kommer den personen nära”, säger Mücke.

Den misstänkte gärningsmannen sköts till döds av polisens specialstyrkor i ett kolonilottsområde på Berlins västra utkant igår kväll efter att ha varit på flykt i nästan 24 timmar.

Islamisten misstänks för lördagens brutala terrorattack mot Pride-firare i Berlin när han körde in en skåpbil i folkmassan och därefter började knivhugga människor ute på gatan. En kvinna dödas och flera människor är allvarligt skadade. 

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy