Provsvar klara i utredningen mot Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg.
Katja Nyberg.Foto: Arkiv SD.
Publicerad den

Åklagaren har fått provsvaren kopplade till riksdagsledamoten Katja Nyberg (SD), som utreds för grovt rattfylleri och narkotikabrott.

Åklagaren berättar däremot inte vad de visar, rapporterar Aftonbladet.

Det var sent på kvällen den 28 december som riksdagsledamoten fastnade i en poliskontroll när hon körde en personbil i Värmdö.

Polisen misstänkte att hon var alkoholpåverkad och tog med henne till en polisstation.

Snabbtester som gjordes vid händelsen indikerade på narkotikapåverkan.

När hon kroppsvisiterades hittade polisen även en påse med 2 gram vitt pulver, misstänkt kokain, enligt uppgift.

Katja Nyberg uppgav då i en kommentar till Riks att hon tillbakavisade uppgifterna.

Nu har provsvaren kommit. Åklagaren går däremot inte in på svaren.

– Jag kommer i det här skedet inte att berätta resultaten av analyserna och inte heller vilka utredningsåtgärder som blir aktuella, säger överåklagare Anders Jakobsson i ett pressmeddelande.

LÄS MER: SD-ledamot gripen för rattfylla – misstänkt kokain hittades enligt Aftonbladet

LÄS MER: Polisen hittade vitt pulver i SD-ledamoten Katja Nybergs handväska

LÄS MER: Jimmie Åkesson: Katja Nyberg (SD) kan avgå

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se