Rånvåg i Eskilstuna – tre gripna
Fyra våldsamma händelser på kort tid inom samma område i Eskilstuna.

polas.png
Under onsdagskvällen inträffade fyra händelser inom ett område i Eskilstuna med samma tillvägagångssätt, enligt polisen.
Klockan 20.18 blev en man i 30-årsåldern påhoppad av tre yngre personer som försökte hota till sig mannens telefon. Gärningspersonerna misslyckades och avvek från platsen.
Strax därefter, klockan 20.44, blev en man i 30-årsåldern i närheten av Lagersberg misshandlad och rånad på sin telefon av tre yngre personer. Ytterligare två rånförsök inträffade senare under kvällen, klockan 20.53 i Myrtorp och klockan 22.00 vid Stålforsbron, där män i 30-årsåldern utsattes för hot och försök till rån.
Vid 22.31 uppmärksammade en polispatrull ännu en händelse i Nyfors. Tre personer sågs springa från platsen. Två greps snabbt och den tredje greps en kort stund senare.
De misstänkta är tre yngre personer, två i 15-årsåldern och en under 15 år. Samtliga är misstänkta för grovt rån, misshandel och rånförsök i de aktuella fallen.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!