Rasmus Paludan slipper fängelse för invandringskritik – hovrätten mildrar domen
Hovrätten över Skåne och Blekinge river upp delar av den uppmärksammade domen mot Rasmus Paludan.
Den dansk-svenske politikern frias helt för att ha bränt en koran och kritiserat islam – men fälls för uttalanden om araber och afrikaner.
Paludan hade av Malmö tingsrätt dömts till fyra månaders fängelse för två fall av hets mot folkgrupp och en förolämpning. Hovrätten sänker nu straffet till villkorlig dom och 50 dagsböter.
Domstolen konstaterar att Paludan under valrörelsen 2022 agerade i egenskap av politiker för partiet Stram Kurs Sverige, men att detta inte ger honom full immunitet:
”Uttalandena är inte sådana att de kan benämnas hate speech, men har ändå varit grovt generaliserande och klart nedsättande”, skriver hovrätten.
Religionskritik inte straffbart
När det gäller Paludans koranbränning i Bunkeflostrand den 16 april 2022 frias han helt. Hovrätten betonar att Sverige inte har något förbud mot hädelse:
”Att skymfa en religiös symbol är inte straffbart i sig.”
De uttalanden Paludan gjorde i samband med aktionen tolkas som religionskritik snarare än hets mot folkgrupp:
”Det ligger närmast till hands att tolka uttalandena som religionskritik. Dessa uttalanden är därmed inte straffbara.”
Döms för sarkastiska uttalanden om afrikaner och araber
Vid ett annat möte i Malmö den 6 september 2022 gjorde Paludan ironiska uttalanden om att ”araber och afrikaner är så jätteintelligenta, alltid jobbar och aldrig gör brott”. Hovrätten slår fast att uttalandena var sarkastiska och i själva verket nedsättande:
”Det står klart att uttalandena varit tydligt nedsättande mot de angivna grupperna och Rasmus Paludan har därmed uttryckt missaktning för folkgrupp.”
Paludan frias också från ansvar för att ha förolämpat en motdemonstrant genom att spela upp frasen ”go home to Africa” via megafon – eftersom brottet preskriberats innan åtalet delgavs honom.
Däremot måste han betala 20 000 kronor i skadestånd till den drabbade, då hovrätten bedömer att gärningen var en ”allvarlig och förnedrande kränkning”.
Paludan slipper fängelse men får själv stå för 60 000 kronor av sina rättegångskostnader.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.