
Regeringen tillför nu 26,6 miljarder kronor till det militära försvaret, meddelade statsminister Ulf Kristersson (M) under en pressträff idag.
Även Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson, energi- och näringsminister Ebba Busch, utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson och försvarsminister Pål Jonson, var på plats för att presentera budgetnyheten.
– Ingenting är viktigare för oss än det svenska folket och Sveriges säkerhet, sade Kristersson.
Med den nya satsningen når Sverige det mål som Nato har satt upp, där medlemsländer ska lägga motsvarande 2 procent av sin BNP på försvaret, enligt statsministern. Sedan 2022 har försvarsbudgeten vuxit med nära 100 miljarder kronor, fortsatte han.
Försvarssatsningen är en av de största posterna i regeringens kommande höstbudget, som totalt innehåller investeringar på omkring 80 miljarder kronor.
Förra veckan presenterades även ett ekonomiskt paket på nästan 30 miljarder kronor, som bland annat inkluderade ett nytt jobbskatteavdrag och sänkt skatt på el.
Pressträffen kan följas här.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.