Riks

Nyheter

Rysk ilska efter attack mot "Rysslands Amazon"

Ukrainska drönare har attackerat flera lager tillhörande Wildberries, Rysslands största e-handelsaktör.

Rysk ilska efter attack mot "Rysslands Amazon"

Ett utav Wildberries lager som träffats av ukrainska drönare. Foto: Faksimil Volodymyr Zelenskyys X konto

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

Efter att tidigare ha fokuserat på attacker mot oljelager och oljeraffinaderier har Ukraina bytt taktik.

Sedan i helgen har landet riktat hundratals drönare mot lager som tillhör den ryska motsvarigheten till Amazon, Wildberries, runt om i Ryssland.

Ukraina hävdar att företaget även används för att sälja drönar komponenter och annan militär utrustning, något som Wildberries och ryska myndigheter förnekar.

Ukraina har framgångsrikt träffat "viktiga mål i de ryska regionerna Krasnodar och Stavropol – logistikcentrum som är inblandade i försörjningen av den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan utrustning", skrev landets president Volodymyr Zelenskyy igår.

Den nya taktiken slår hårt mot den ryska civilbefolkningen. Enligt BBC använder mellan 85 och 90 procent av landets ekonomiskt aktiva befolkning Wildberries och konkurrenten Ozon. På många avlägsna orter, där tillgången till fysiska butiker är begränsad, är invånarna beroende av onlineplattformarna för en stor del av sina inköp, från kläder till hushållsapparater.

Det är inte bara konsumenter som drabbas. Även otaliga ryska småföretagare är beroende av Wildberries för sin dagliga försörjning och uttrycker nu deras desperation i inlägg på sociala medier.

En ung kvinna med tårar i ögonen uppger att hon har förlorat hela sitt lager i en av de bränder som följt efter de ukrainska attackerna:

"Nu åker jag hem. Jag ska betala mina skatter med de sista pengarna jag har kvar. Det är allt. Jag ser ärligt talat ingen utväg ur den här situationen”. 

En annan berättar att "allt som jag byggt upp, bit för bit de senaste två åren har brunnit upp. Jag förlorade just allt".

Dessa småföretagare lär inte få ut någon ersättning, eftersom Wildberries nyligen lagt till en force majeure-klausul i sina avtal med leverantörer. Sedan den 7 juli har online-jätten inget ekonomiskt ansvar för varor som går förlorade eller skadas till följd av missilattacker, drönarattacker eller civila oroligheter, rapporterar Moscow Times.

Minst fem Wildberries-lager har träffats av ukrainska drönare, däribland två i närheten av Moskva, hundratals kilometer från den ukrainska gränsen. Attackerna har orsakat stora bränder, och flera dödsfall har rapporterats.

Dessa attacker uppskattas ha skadat en tiondel av Wildberries lager, vilket motsvarar en yta på cirka 552 000 kvadratmeter, med potentiella kostnader på 35,5 miljarder rubel för att bygga upp dem, enligt den ryska tidningen Kommersant.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy