
Det kan bli mycket dyrare att elda med ved framöver. Ett nytt EU-förslag om obligatoriska förbränningskontroller för nya eldstäder har väckt starka reaktioner på landsbygden. Förslaget, som kan träda i kraft 2027, slår hårt mot byar där kakelugnar utgör både kulturarv och en billig värmekälla. EU vill dessutom införa skärpta utsläppskrav, från dagens 1500 mg/m3 till 500 mg/m3 kolmonoxid.
– Det är ju så dumt så klockorna stannar ju, säger Ragundabon Bo Bergström, som bott i Jämtland sedan 20 år tillbaka.
Bo flyttade till Jämtland efter pensionen och totalrenoverade ett charmigt, tradionsrikt hus – inklusive samtliga kakelugnar. Att tvingas elektrifiera dessa anser han vara ett orimligt krav som gör en redan byråkratisk process än mer komplicerad.
– För att du ska få elda en kakelugn så ska det vara godkänd utav sotaren. Annars får du inte elda i den. Det har man ju redan kontroll på, säger han.
Det aktuella EU-förslaget syftar till att minska utsläppen från vedeldning genom att ställa krav på förbränningskontroll. Alla nya kakelugnar kommer behöva kopplas till elnätet. Men för boende i avlägsna områden innebär detta orimliga kostnader och tekniska krav som i praktiken skulle göra vedeldning en ogångbar lösning.
– Skulle jag köra på elen på elementen istället, då skulle min värmekostnad öka med ett par tusen kronor, förklarar Bo, som istället eldar med egenhändigt huggen björkved.
Han uttrycker nu skepsis mot hur beslutsfattare i EU och i storstäderna saknar förståelse för landsbygden.
– De sitter där på sina breda stolar och fattar beslut som de inte förstår konsekvenserna utav, säger han.
Förslaget om elanslutning av nya kakelugnar möter också rent praktiska invändningar.
– Jag skulle hemskt gärna vilja se den skissen, den ritningen och hur man har tänkt. Det finns ju inga möjligheter att kunna koppla in en kakelugn på elnätet, säger han.
Bo förklarar att värmen i en kakelugn inte kommer från någon elektrisk enhet, utan från den värmemassa som omger eldstaden och riktar röken genom murverket. Skulle man vara beroende av elnätet för sin värme så skulle man behöva betala högre kostnader och dessutom riskera frysa ihjäl när eventuella strömavbrott inträffar.
– Det finns ingenting annat du kan jämföra mot en kakelugn när det gäller att få en billig värme.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.