

Hijab-kvinna fick rätt av hovrätten.
Region Uppsala fick böta 40 000 kronor.
"40 000 i skadestånd för att vägra ta av sig slöjan under ett läkarbesök är vansinne. Högsta domstolen bör pröva hovrättens dom", skriver Charlie Weimers i en debattartikel publicerad i Expressen.
Läkare får inte obefogat kräva att patienter tar av sig hijaben vid en undersökning , enligt en dom utfärdad av Svea hovrätt i maj. Helt fel väg att gå, menar Sverigedemokraten Charlie Weimers.
Det var för två år sedan som en muslimsk kvinna blev ombedd att ta av sig sin hijab under en läkarundersökning vid en vårdcentral i Uppsala. Kvinnan vägrade gå med på den kvinnliga läkarens krav och ingen undersökning genomfördes.
"Kommer vården tvingas prioritera hänsyn till religion framför patient-säkerhet? Risken är att nästa läkare som är osäker låter bli att fråga. Då har rättsordningen potentiellt försatt patientens liv i fara", skriver Weimers.
Diskrimineringsombudsmannen (DO) tog sig an fallet och stämde Region Uppsala. I en första omgång ogillades stämningen av Uppsala tingsrätt, men DO överklagade. I maj gick dock Svea hovrätt på DO:s linje och fällde regionen för diskriminering då läkarundersökningen inte omfattade huvud och hals.
"Varje enskilt krav kan beskrivas som litet. Men när offentliga institutioner gång på gång backar förändras spelplanen" tillägger Weimers som vill att Högsta Domstolen prövar ärendet.
"Staten ska aldrig underkasta sig islamisternas krav. Antingen försvarar Sverige den sekulära rättsstaten nu, eller så väljer vi kapitulation och viker oss för islam", avslutar Weimers.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.