SD kopplar in säkerhetsavdelningen efter Riks granskning av V-topp
V-topp deltog i aktion för morddömd terrorgruppsmedlem

Jonas Lundgren (V). Foto: Riks
SD kopplar in säkerhetsavdelningen efter Riks granskning av Vänsterpartiets gruppledare på Lidingö, Jonas Lundgren.
Lundgren deltog i en solidaritetsaktion för en ETA-medlem som dömts till 30 års fängelse för bland annat mordet på en konservativ kommunpolitiker.
När Riks konfronterade Lundgren ville han inte svara på frågorna.
Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.
SD kopplar in säkerhetsavdelningen efter Riks granskning av Jonas Lundgren, politisk sekreterare och gruppledare för Vänsterpartiet på Lidingö.
Granskningen visar att Lundgren i maj 2020 publicerade en bild från en solidaritetsaktion utanför Spaniens ambassad. Aktionen hölls till stöd för en medlem i den baskiska terrorgruppen ETA, som dömts till 30 års fängelse för bland annat mordet på den konservativa kommunpolitikern Tomás Caballero Pastor. Lundgren beskrev mannen som en politisk fånge.
När Riks sökte Lundgren under en paus i kommunfullmäktige ville han inte förklara sitt agerande.
Lundgren sitter också i styrelsen för syndikalistiska Sveriges arbetares centralorganisation (SAC). Han har vid flera tillfällen beskrivit så kallad antifascism som självförsvar.
I samband med Riks granskning sa lokala politiker på Lidingö att de hade haft kontakt med kommunens säkerhetsansvarige.
Nu går frågan vidare även inom SD. Partiet kopplar in säkerhetsavdelningen efter uppgifterna om Lundgren.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
