
Efter sommarens upprepade förseningar och inställda tåg kräver Sverigedemokraterna krafttag mot Trafikverket. Partiets trafikpolitiska talesperson Thomas Morell menar att myndigheten är för stor och ineffektiv – och föreslår nu att minst 2.000 tjänstemän ska bort.
– Som organisation är Trafikverket alldeles för stor. Den är för otymplig, den är ineffektiv och man får inte jobbet gjort. De är 12.000 anställda och man måste ställa sig frågan: är det nödvändigt? säger Thomas Morell i en intervju med Sveriges Radio.
Han ser stora möjligheter att effektivisera verksamheten:
– Det kan vara rimligt att minska med kanske 2.000 personer i ett första läge, och se vad man kan göra ytterligare för att effektivisera.
Enligt Morell används resurserna i dag på fel sätt och för mycket tid går åt till administration.
– Man byråkratiserar i all oändlighet som det ser ut nu, säger han till Sveriges Radio.
Förslaget om nedskärningar möts dock av kritik. Järnvägsforskaren Carl-William Palmqvist, som också intervjuas av Sveriges Radio, varnar för att en minskning av personalstyrkan kan leda till ännu fler problem för tågtrafiken.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.