"Ser sexig ut hela tiden" – väcker vrede
Lättklädd reklam var tänkt som "rolig idé" – kallas "förnedrande" och "omodern" i Sverige

Sydney Sweeney. Foto: Instagram
Sydney Sweeney poserar lättklädd och stundvis naken i en ny sportreklam som gjort viral succé – över 1,2 miljoner har gillat inlägget på hennes Instagram.
Sweeney själv kallar kampanjen en "rolig idé".
I Sveriges massmedier är tongångarna helt annorlunda. "Otroligt omodernt och förnedrande", säger OS-guldmedaljören Emma Ribom till Aftonbladet.
Ännu en reklam. Ännu ett drev. Ännu en gång står Sydney Sweeney mitt i stormen.
Storstjärnan "ser sexig ut hela tiden", enligt Hollywoodlegendaren Kim Novak. Men nu tycks det leda till debatt världen över.
I en ny kampanj för bettingbolaget Novig poserar hon lättklädd och imiterar olika sporter.
Sweeney slår nu tillbaka mot den skara kritiker som amerikanska Fox News beskriver som "trollen". Några av kritikerna går långt och säger sig vara "äcklade" över hennes kampanj. På vissa håll talar man om att kampanjen rullar tillbaka feminismen med "1000 år".
Sweeney håller inte med. Kampanjen handlar om självförtroende, menar hon.
Och nu har debatten nått Sverige.
– Jag tycker att det är otroligt omodernt och förnedrande att de väljer att visa den bilden. Det känns tråkigt, säger längdstjärnan Emma Ribom till Aftonbladet.
Diskuskastaren Caisa-Marie Lindfors går längre. Till SVT säger hon att videon spelar på "sexualiseringen och utnyttjandet av kvinnokroppen i marknadsföringssyfte".
– Intresset för kvinnlig idrott har aldrig varit större. Och det är inte på grund av såna här utdaterade marknadsföringsknep, utan för att man faktiskt vill se vad kvinnor kan göra, säger hon.
Kritiken har även nått idrottens topp. World Athletics och Internationella skidförbundet FIS har kritiserat kampanjen.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
