Slapp först utvisning – nu får barnvåldtäktsmannen lämna Sverige | Riks
Riks
Nyheter

Slapp först utvisning – nu får barnvåldtäktsmannen lämna Sverige

Döms för fler grova våldtäkter mot barn

Slapp först utvisning – nu får barnvåldtäktsmannen lämna Sverige

Foto: Polisen

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

2 min
Dela:
0

I juli skrev Riks om den 43-årige barnvåldtäktsmannen som dömdes till åtta års fängelse men slapp utvisning.

Nu skärper hovrätten domen och fäller honom för ytterligare fyra fall av grov våldtäkt mot barn.

Mannen utvisas dessutom ur Sverige och förbjuds att återvända före 2041.

Den 43-årige burundiske medborgaren dömdes i somras för en rad grova sexualbrott mot barn. Han kom till Sverige som kvotflykting 2015 och började enligt egna uppgifter i utredningen tidigt arbeta med att ta emot nyanlända migranter från Afrika.

Brotten begicks under flera års tid. En av flickorna var bara sju år gammal när övergreppen började.

Växjö tingsrätt dömde mannen till åtta års fängelse för åtta fall av grov våldtäkt mot barn, ett fall av försök till grov våldtäkt mot barn och ett fall av sexuellt ofredande.

Tingsrätten avslog däremot åklagarens yrkande om utvisning.

Nu ändrar Göta hovrätt domen.

Hovrätten dömer mannen för ytterligare tre fall av grov våldtäkt mot barn under perioden 2016–2018 och ytterligare ett fall under perioden 2015–2021.

Domstolen bedömer den samlade brottslighetens straffvärde till nio års fängelse.

Straffet stannar ändå på åtta år eftersom hovrätten väger in den belastning som utvisningen innebär.

Till skillnad från tingsrätten beslutar hovrätten också att mannen ska utvisas ur Sverige.

Domstolen bedömer att sexualbrotten mot barn är så allvarliga att det finns synnerliga skäl för utvisning, trots mannens långa vistelsetid i Sverige och att han har minderåriga barn här.

annons

Han förbjuds att återvända till Sverige före den 1 juli 2041.

Mannen ska även betala skadestånd till flera brottsoffer.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy