Spaniens premiärminister hårt pressad – hustrun åtalas för mutbrott | Riks
Riks
Nyheter

Spaniens premiärminister hårt pressad – hustrun åtalas för mutbrott

Flerårig utredning leder till rättegång – men regeringen avfärdar anklagelserna som politiskt motiverade.

PremiosGoya2018-PedroSánchezyBegoñaGómezFernández.jpg

PremiosGoya2018-PedroSánchezyBegoñaGómezFernández.jpg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez hustru Begoña Gómez åtalas för mutbrott, rapporterar Luxembourg Times.

Åtalet följer efter en flera år lång utredning som skakat spansk politik.

Regeringen avfärdar anklagelserna som politiskt motiverade.

annons

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez hustru, Begoña Gómez, har formellt åtalats för maktmissbruk och mutbrott. Brottsutredningen har pågått i flera år och väckt stor politisk uppmärksamhet i landet.

Enligt ett domstolsbeslut från Madrid ska Gómez nu ställas inför rätta.

Regeringen nekar

Den socialistledda minoritetsregeringen har konsekvent nekat till att Gómez gjort sig skyldig till något brott. Justitieminister Félix Bolaños kritiserade beslutet och hävdade att processen ”skadat förtroendet för rättsväsendet” och att delar av skadan kan bli ”irreparabel”.

Nu ökar trycket på premiärminister Sanchez, som redan är hårt ansatt. Flera parallella korruptionsutredningar pågår och mot honom riktas även anklagelser om politiskt motiverade attacker.

Anti-korruptionsgrupp driver ärendet

Åtalet mot Gómez har sitt ursprung i en anmälan från en anti-korruptionsgrupp som står politiskt till höger om socialisterna. Genom en spansk rättsmekanism, som gör det möjligt för tredje part att begära brottsutredningar, kunde gruppen driva ärendet vidare.

Fallet har tidigare fått Sánchez att ta fem dagars paus från sina uppdrag 2024. Han uppgav då att han skulle överväga sin framtid, efter att hans hustru formellt blivit föremål för utredning.

Han valde att stanna kvar som premiärminister och beskrev anklagelserna som grundlösa och politiskt drivna.

Brodern utreds för flera brott

Samtidigt pågår en separat utredning mot Sánchez bror, David Sánchez Perez-Castejón. Brodern är kompositör och orkesterdirigent och använder artistnamnet David Azagra.

Han utreds för tjänstefel, trolöshet mot huvudman, olaglig påverkan och skattebrott. Även han avfärdar anklagelserna som politiskt motiverade men har valt att avgå från sin tjänst som regional musikdirektör.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy